Sida 1 av 2
Reducerad motorprestanda V50-allvarligt fel?
Postat: ons 12 jan 2011, 09:51
av Ninjan
Har en V50 Diesel 84Hk uttagen för drygt en månad sedan som vi fick ett fel på på juldagen av alla dagar! När vi startade bilen, i ca -10 grader, dök en informationstext upp "reducerad motorprestanda", vi stannade bilen efter en kort körsträcka då effekten verkade vara dålig på motorn, dvs bilen var "seg". Meddelandet försvann och bilen gick normalt. På hemvägen samma fel igen, med samma resultat. Efter det har vi åkt ca 100 mil och i måndags lämnades bilen in för koll och det byttes igår en kabel till partikelfiltret om jag inte tror helt fel. Det som stör mig är att verkstaden säger att vi inte borde ha kört alls och att man borde förstå detta :-(O) , trots att texten inte finns i instruktionsboken till bilen och trots att det bara kom upp som en "information" och inte som en "varning". Är det någon som kan ge feedback så vore det bra! Vi har Volvoassistans så vi hade kunnat ringa men det känns inte helt självklart kl 10 på juldagsförmiddagen på väg upp till slalombacken ;-// .
Re: Reducerad motoreffekt V50-allvarligt fel?
Postat: ons 12 jan 2011, 10:49
av SvenB
Ninjan skrev:Har en V50 Diesel 84Hk
Vad är det för motor?
Re: Reducerad motoreffekt V50-allvarligt fel?
Postat: ons 12 jan 2011, 11:15
av Ninjan
KKR skrev:Ninjan skrev:Har en V50 Diesel 84Hk
Vad är det för motor?
Hmmm, blev fel där

! 84
kW motoreffekt ska det vara. Är det någon mer info som behövs??
Re: Reducerad motorprestanda V50-allvarligt fel?
Postat: ons 12 jan 2011, 18:51
av opA
Lös inte varningstriangeln i rött i mitten på instrumentbrädan då ?
Re: Reducerad motorprestanda V50-allvarligt fel?
Postat: ons 12 jan 2011, 20:56
av Lövet
Om det är en röd triangel ska man stanna. Annars inte.
Verkstaden pratar skit. Tyvärr vanligt förekommande hos Volvo ÅF.
Assistans kan man alltid ringa. De jobbar helgdagar också.
Re: Reducerad motorprestanda V50-allvarligt fel?
Postat: ons 12 jan 2011, 22:22
av greenbay
[quote="andreas_lofgren"]
Verkstaden pratar skit. Tyvärr vanligt förekommande hos Volvo ÅF.
quote]
Nu får du väl skärpa dig lite!
Jag gissar att du haft lite otur med ngn verkstad ngn gång i tiden???
Tror inte att det är så j-a vanligt förekommande, som du försöker påskina.
/greenbay
Re: Reducerad motorprestanda V50-allvarligt fel?
Postat: ons 12 jan 2011, 23:26
av Lövet
I stort sett varje gång jag haft med Bilia att göra i alla fall. De är närmast imponerande okunniga om sina egna produkter.
Re: Reducerad motorprestanda V50-allvarligt fel?
Postat: tor 13 jan 2011, 08:14
av Ninjan
opA skrev:Lös inte varningstriangeln i rött i mitten på instrumentbrädan då ?
Nej, och det är därför jag undrar varför de anser att man automatiskt ska förstå att man ska stanna och ringa assistans. Även om vi inte behöver betala bär det mig emot att behöva göra det för ett mindre fel. OM varningstriangeln tänts hade det enligt mig varit annorlunda. Och så tycker jag att varje text som skulle kunna dyka upp borde finnas med i boken, om det skulle vara så allvarligt borde den väl göra det?!
Om verkstaden är kompetent eller inte kan jag inte uttala mig om, har egentligen inte haft så mycket att göra med dem förut (första Volvon i vår ägo) men jag vill förutsätta att de kan sitt jobb. Kanske ska prata med en reparatör direkt och inte honom som jag pratade med som jag tror mer är pappersvändare (i o f s inget ont om dem).
Re: Reducerad motorprestanda V50-allvarligt fel?
Postat: fre 14 jan 2011, 08:38
av Booster
Jag hade också "motorfunktion nedsatt" för ca. 2 månader sedan. Motorn går inte över 3000 varv och det är en automatisk säkerhetsåtgärd. Återstarta motorn och den kanske slocknar. I mitt fall så tändes den igen. Verkstaden sa att det går att köra men återigen, den ger inte mer än 3000 varv. Väl på verkstaden så gjorde man följande: jag hade lite andra felkoder som man släckte ner, därefter tog man ut bilen på en sväng och "motorfunktion nedsatt" tändes, in i verktstan igen och en ny diagnos gjordes, nu hittade man felet. Det var ett relä som styr insprutningen, totalkostnad 1500 kronor. Jag blev glatt överraskad av att det "bara" var 1500 eller så hade jag tur. Fick förvisso en chock när jag pratade med en verkstad här i Alingsås då dom sa "vi har haft inne en bil med samma problem i 14 dagar nu och vi har inte hittat felet !!!!!!!?????? gissa om jag så tusenlappar flyga iväg. Vände mig då till en annan verkstad och som sagt......1500 blev billigt. Lycka till.
Re: Reducerad motorprestanda V50-allvarligt fel?
Postat: fre 14 jan 2011, 08:58
av Ninjan
Det där med el-fel kan vara knivigt, vi hade en Ford C-max för några år sedan som var nästan ny som tur var så allt gick på garanti, men efter att bilen varit många gånger på verkstan utan att de hittade felet fick de ta tillbaka den. Vad jag hörde efteråt bytte de ut alla kabelhärvor i den bilen.Det "roliga" var att första ägaren innan oss hade också lämnat tillbaka bilen pga samma problem, och honom känner vi så vi fick ju reda på allt dessutom.
Nu hoppas ju vi att de fixat Volvon men just det här att de säger att man ska veta att man inte ska åka med meddelandet stör mig. Varnade de dig, BOOSTER, för att köra??