Sida 1 av 2

Var hittar man fälgar/däck billigt?

Postat: mån 26 apr 2010, 15:20
av Meswe
Letar efter 17 eller 18 tum till min V50. Men vill gärna hitta en bra sida där man kan beställa billigt. Kikar både på nordendäck och bythjul mm men vet inte vad man ska räkna som bra pris eller inte..

Vill ju helst ha 18" men är de värt dom där extra tusenlappen/lapparna för det?

Tacksam för svar

Re: Var hittar man fälgar/däck billigt?

Postat: mån 26 apr 2010, 17:48
av Kangas1000
Jo jag är själv ute efter nått bra tips... Jag har dock tittat lite på gummihuset.se dom verkar ha vettiga priser samt att man kan se dom på sin bil med sin färg. Ta en kik...

Re: Var hittar man fälgar/däck billigt?

Postat: mån 26 apr 2010, 18:14
av frippe87
Har inte en aning om hur dom är med gå in o kolla på http://www.shuwantera.se tycker det ser ut som om dom har vettiga priser iaf.

Re: Var hittar man fälgar/däck billigt?

Postat: mån 26 apr 2010, 18:22
av Pippolei
Jag var i köpartankarna för några veckor sedan och jag tyckte Nässjödäck ( http://www.nassjodack.se ) verkade billigast på många av de fälgarna jag vart intresserad av.

Jag insåg ganska snabbt att om man ska ha 18" på en V50 så MÅSTE man sänka bilen en 30mm annars ser det för jäkligt ut!

Re: Var hittar man fälgar/däck billigt?

Postat: mån 26 apr 2010, 18:53
av Kangas1000
verkar vara en bra sida det där med.. tack!

Re: Var hittar man fälgar/däck billigt?

Postat: mån 26 apr 2010, 18:58
av jackoo
Köpa enbart däck så finns inget annat alternativ än http://www.dackonline.se!

Leverans hem till dörren ingår :D

Re: Var hittar man fälgar/däck billigt?

Postat: mån 26 apr 2010, 19:14
av Meswe
hur menaru att de blir fult? för mkt utrymme mellan däckhuset? BLire det bättre med 17 då? Skulle va skysst o se nån bild på v50 med 18 resp 17 så man kan jämföra.. Dessa sajter där man kan testa fälgen säger ju inte så mkt =)

Re: Var hittar man fälgar/däck billigt?

Postat: mån 26 apr 2010, 19:25
av jackoo
Meswe skrev:hur menaru att de blir fult? för mkt utrymme mellan däckhuset? BLire det bättre med 17 då? Skulle va skysst o se nån bild på v50 med 18 resp 17 så man kan jämföra.. Dessa sajter där man kan testa fälgen säger ju inte så mkt =)
http://www.garaget.org/jackoo

där hittar du bilder på min osänkta v50 med 18" fälgar....

Re: Var hittar man fälgar/däck billigt?

Postat: tis 27 apr 2010, 10:52
av flink
Nackdelen med att beställa på nätet är när det blir problem så står du där och får fixa allt själv.... tyvärr. Har egen erfarenhet just detta. Och som om inte det var nog så kan de lokala däckkrängarna ta extra bra betalt för att du inte handlat däcken från dom... vilket jag också har erfarenhet av. Så slutsumman för mig blev dyrare av att handla hos http://www.dackonline.se.

Vet man med sig att man inte brukar ha otur som jag så har http://www.dackonline.se bra utbud, bra priser men däcken kan vara några säsonger gammla eller till och med andrasortering har jag hört. Mina däck var vad jag vet bara av äldre modellen.

Re: Var hittar man fälgar/däck billigt?

Postat: tis 27 apr 2010, 16:45
av jackoo
Vet man vilken däckstorlek man ska ha, och vet vem som ska lägga på dom så har jag svårt att se var de blir problem.

Men givetvis blir de problem om det är "handhavandefel"......