Sida 1 av 1

S40N Konstant brummande från vänster bak

Postat: tis 29 sep 2009, 18:34
av Fellow
Hallå!
Upptäckte i förra veckan att de "brummar" från vänster bakdäck på min s40N T5 -05. Ljudet låter som mest i runt 80-85 km/h. Mina däck har på höger sida balanserats nylien men inte mina vänstra däck. Som jag ser så är det 1 vikt på de vänstra däcken och 3 vikter på de högra alá 10g eller nåt. Men tror inte att det är balanseringen som är problemet? Snarare hjullagret som blitt kasst. Vänster bakdäck är "taggigt" slitet längst ut och vid 4-hjulsinställningen som gjordes för några veckor sedan så var cambern inte inom rätt område. Denna går ju inte att ställa på bakdäcken enligt min volvoverkstad.

Bilen är sänkt med h&r fjädrar därav 4-hjulsinställningen men cambern är fortfarande inte rätt för vänster bak.

Riktigt kul med en -05a som rullat precis över 10 000 mil och man har varit tvungen att byta kamremsats redan och nu verkar hjullagret vara slut.

En annan fråga, är det någon som upplever bilen spårig speciellt på grus? Ratten rycker då och då till speciellt när man kör på ojämna grusvägar. Är det vanligt också då att ratten drar åt sidorna ganska rejält IBLAND när man bromsar?

Mkt småfel som jag vill åtgärda så jag kan känna att den är i bra skick.

Re: S40N Konstant brummande från vänster bak

Postat: tis 29 sep 2009, 18:38
av Psyko
Om däcket är taggigt kan det ju vara orsaken till ljudet.
Ett taggigt däck ger likadant ljud som ett hjullager.

Varför har du bytt kamrem ?

Re: S40N Konstant brummande från vänster bak

Postat: tis 29 sep 2009, 18:50
av Fellow
För att ett lager i spännaren var slut eller nåt. Det gnisslade när bilen gått varm.

Så en balansering läser problemet med den snea slitningen som gör däcket taggigt? Eller har det med cambern?

Re: S40N Konstant brummande från vänster bak

Postat: tis 29 sep 2009, 20:45
av Psyko
Fellow skrev:För att ett lager i spännaren var slut eller nåt. Det gnisslade när bilen gått varm.

Så en balansering läser problemet med den snea slitningen som gör däcket taggigt? Eller har det med cambern?
Balaanseringen har inget att göra med taggiga däck. Dett kan endast bero på
felaktiga hjulvinklar eller fel på däcken

Re: S40N Konstant brummande från vänster bak

Postat: tis 29 sep 2009, 23:03
av rosenlorden
Min syster som har en s40 -05 hade också brummande ljud från vänster bak. In på Bilia och dom skulle byta hjullager, men det visade sig att det var snedslitna däck. Tack vare snedslitningen fick dom ställa om + byta däck för att få bort oljudet då skadan var skedd redan så att säga.

Re: S40N Konstant brummande från vänster bak

Postat: mån 05 okt 2009, 13:30
av Fellow
Var heller inte hjullagret på min. Däcket var slitet men frågan är om det beror på 4-hjulsinställning? Tydligen så skulle de vara centrumringar på dessa fälgar jag har, kanske det som ställt till nåt? Gjorde en inställning för några veckor sedan och allt var bra förutom cambern på vänster bak som var 3.06. Enligt volvo går inte cambern att ställa i bak så hur ska man få den att ligga inom gränsvärdet -0.90 - 2.90?