Sida 1 av 1

Växlar in 3:an, känns som 5:an

Postat: fre 26 jun 2009, 22:08
av opA
Efter lite dumt grupptryck fick jag för mig att dra på med bilen från "0-100" snabbt och enkelt..

När jag hade i 2:ans växel och kommer upp i ~5500 varv lyser en gul lampa till på vänster sida om hastighetsmätaren men då jag precis trycker ner kopplingen för att växla upp till 3:an släcks den och jag hinner inte se vilken det var som lös..

När jag har gjort detta och kommer fram till nästa korsning går jag från 1 -> 2 -> 3:an men när jag släpper kopplingen efter att ha växlat upp till 3:an kändes bilen ungefär som att jag lagt i 5:an istället för 3:an snabbt.. trög på något sätt.

Efter en "omstart" av bilen försvann detta, tror jag.. men jag undrar vad detta kunde / kan vara för något som orsakat detta ?

EDIT:
Kanske ska tillägga att detta höll på varje gång jag la i 3:ans växel innan jag hade stängt av bilen.