Sida 1 av 2

V50 - Montera Stänkskydd

Postat: tor 20 nov 2008, 07:43
av PeWe
Hej,

Sitter och funderar på vad man behöver komplettera den nya begagnade bilen med. Det är en röd MY08 och jag är lite sugen på att montera stänkskydd på den. Jag antar att de är svarta för så tolkade jag tillbehörskatalogen men hur blir det egentligen på en röd bil? Funkar det? Nästa fråga är hur svårt det är att montera själv för en normalhändig? Hittar ingen monteringsanvisning för V50..

/Per

Re: V50 - Montera Stänkskydd

Postat: tor 20 nov 2008, 09:15
av jensam
Om de säljs som tillbehör finns det säkerligen en monteringsanvisning med i paketet. Det lär inte vara speciellt svårt att montera dem. Hur färgen passar vet jag inte tyvärr...

Re: V50 - Montera Stänkskydd

Postat: tor 20 nov 2008, 10:36
av wendtan
Här finns lite bilder: http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... 31&t=26991
http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... 46&t=29815
Monteringen är väldigt enkel, du får längre torx skruvar med kittet, bara o byta ut de som sitter i skärmarna och skruva dit stänkskydden. De vill popnita en av fästpunkterna, men det är ren overkill, den sitter redan med 4-5 skruvar.

Här finns en monteringsanvisning: http://vccs.volvocars.se/accessories/ii ... code=sv-SE

Re: V50 - Montera Stänkskydd

Postat: fre 21 nov 2008, 15:54
av Doby
Jag har monterat dessa fram och det tar en kvart. Skitenkelt.

Re: V50 - Montera Stänkskydd

Postat: lör 29 nov 2008, 16:27
av runepv50
Hei. Jeg har selv en V50 2007 modell med sport kit (skjørt) rundt bilen. Jeg ville montere Stänkskydd men det finns visst nok bare for de bilene som ikke har montert slikt sport kit.

Noen som vet om det virkelig finns til min V50 med kit?

Rune (Norge)

Re: V50 - Montera Stänkskydd

Postat: lör 29 nov 2008, 16:47
av FiddeUBC
alltså borde det inte gå att modda stänkskydden så att de passar om man har bodykit / Sportkit ???

Re: V50 - Montera Stänkskydd

Postat: sön 30 nov 2008, 14:10
av chrissofsweden
Vad kostade stänkskydden? Visst borde det vara lika enkelt på en C30 MY07?

/Christian

Re: V50 - Montera Stänkskydd

Postat: sön 30 nov 2008, 16:45
av runepv50
Jeg fant ut at det ikke ville bli noe serlig bra å tilpasse disse til bodykit. Men skjønenr jeg det slik at Chrissofsweden har til passet slike til C30?

Husker ikke prisen men her i Norge mener jeg det var under 500,-. Kunne tenkt meg å få montert slike siden hjul-sprut sliter mye på lakken over hjulbuene bak.

Jeg var hos volvo-forhandler å prøvde slike på min bil. På V50 uten kit har kanalene en jevn radius mens på bodykit er det liksom avbrutt av designet på kitet.

Interessant å høre om noen har fått dette til.

Re: V50 - Montera Stänkskydd

Postat: mån 01 dec 2008, 18:45
av MickeBergstrom
Jag moterade 4 st på min bil.. Dock lackades dem innan motering. Tycker personligen att det ser mycket snyggare ut när man får bort så mycket som möjligt av det med "plast-look"..

Och som någon nämndde tidigare så tar det absolut inte mer än 15 minuter att montera dem. Dessutom så sparar du ju på lacken på sidokjolarna/trösklarna om du har stänkisar vol:-)

Re: V50 - Montera Stänkskydd

Postat: tis 19 maj 2009, 21:40
av Fellow
vad kostade stänkskydden? Behöver till min s40N från 2005. Går dem att få lackade eller primade?