Sida 1 av 1
Kamremsdrev /Kil glapp V50 2,0 D
Postat: ons 30 okt 2019, 07:41
av johnny013
Hej . håller på att byta kamrem på min V50 2004 2.0 D och upptäckte att kamremsdrevet på vevaxeln glappade ca 1.5 mm .
Syns inget slitage på varken kil eller i spåret på drevet känns inte rätt för spelet är ju lika med ett halvt kugg på remmen . hittar inga mått i Haynes rephandbok . Någon som vet hur det ska vara .
Re: Kamremsdrev /Kil glapp V50 2,0 D
Postat: ons 30 okt 2019, 12:13
av kvillebäck
Drevets spår går att skada om man pressar på det i lite fel läge och drar fast det med mutterknack. Kanske något sådant som hänt?
Re: Kamremsdrev /Kil glapp V50 2,0 D
Postat: tor 31 okt 2019, 07:25
av johnny013
Nej finns inga spår av pressskador eller annat slitage ,eftesom kilen inte täcker hela drevytan så borde slitaget var ett synligt märke .
Re: Kamremsdrev /Kil glapp V50 2,0 D
Postat: tor 31 okt 2019, 09:56
av kvillebäck
Och kilen är fullbredd och oskadd, misstänker jag att du kollade i samma veva.
När man drar fast den så kommer den ju vrida sig max åt ena hållet.... Jag skulle dragit fast den i det läget. Blir den svårstartad så kanske du får prova max åt andra hållet på något sätt.
Att den skulle krocka med ventilerna är nog ingen risk. Jag vred kamaxeln fyra varv innan jag provstartade. För mig tappade pumpen trycket av allt vridande så jag fick lufta mycket innan jag fick igång min. Dock en 1,6.
Lycka till!