Sida 1 av 1

Klonk vid 5-10 km/h (Volvo s40 t5 -08)

Postat: lör 03 nov 2018, 00:03
av BrandchefGreger
Hej alla bilentusiaster,

Jag har en Volvo s40 t5 -08 med ett lite småirriterande problem. Alltid när bilen är nystartad och man kör iväg så hörs ett klonkande ljud vid 5-10 km/h. Trodde först att det hade med växellådan (automat) att göra, men har nu kommit fram till att ljudet snarare är knutet till hastigheten än när själva växlingen mellan 1an och 2an sker... det händer inte igen när det väl har skett (om bilen inte stängs av). Stänger jag av och på den igen och sen rullar iväg, så är det samma sak igen.

Någon som har en aning vad det kan vara?

Tack!!

Re: Klonk vid 5-10 km/h (Volvo s40 t5 -08)

Postat: sön 04 nov 2018, 22:38
av BrandchefGreger
Vid närmare koll så är det vid 15-20 km/h som klonket kommer. Som sagt inte i anslutning till växling och bara en gång direkt efter motorstart. tacksam för alla svar!

Re: Klonk vid 5-10 km/h (Volvo s40 t5 -08)

Postat: ons 07 nov 2018, 20:13
av peppepp
Har faktiskt märkt liknande problem, uppstår konstigt nog nästan alltid vid exakt samma ställe från när jag kör hemifrån. Efter 500 meter cirka och just efter jag kört över ett gupp och börjar accelerera igen jag får höra ljudet. Som om något typ lossnar/klonkar till från framvagnen.
Eftersom det uppstår efter gupp tänker jag att de kanske har något med fjädringen att göra. Men jag känner det i gaspedalen när det klonkar till. Och det är enbart då kort efter start för sen hör jag det inte mer.

Re: Klonk vid 5-10 km/h (Volvo s40 t5 -08)

Postat: lör 10 nov 2018, 21:24
av BrandchefGreger
Skumt... då är vi uppenbart fler som har problemet. Förhoppningsvis tittar det in någon som vet vad det är :)