Sida 1 av 1

Elfel vänster bakdörr samt baklucka

Postat: tor 01 nov 2018, 14:09
av ChrKri
Hej!
Precis blivit ägare av en V50 2,4i från 2004. Har problem att den varnar för att vänster bakdörr är öppen vilket så klart även påverkar att innerbelysningen måste stå avstängd. Kan någon hjälpa mig med tips var dörrkontakten sitter så jag kan felsöka den.
Sen har jag även ett till fenomen. Bakluckan går ej att öppna ibland med handtaget (elektroniskt). Dock när jag kört och parkerar bilen och vrider av nyckeln så klickar det till och bakluckan öppnar sig. Jordfel?

Mvh
Christoffer

Re: Elfel vänster bakdörr samt baklucka

Postat: fre 02 nov 2018, 18:50
av Haddock
Byt hela insatsen till bakluckans handtag . Mkt vanligt att de rostar sönder, nån hundring på skroten

Re: Elfel vänster bakdörr samt baklucka

Postat: tis 06 nov 2018, 09:04
av ChrKri
Tack för info. Ska göra det så får vi se om det blir bättre.

Mvh
Christoffer

Re: Elfel vänster bakdörr samt baklucka

Postat: tis 06 nov 2018, 21:58
av Omlott
Som Haddock säger. Min kärvar också till och från (har nästan samma bil). Mest när det blir varmt verkar det som eller när solen ligger på.

Dörren kan jag inte hjälpa med. Men det borde väl synas när man öppnar dörren och börja skruva. Har du Haynes bok? Ingen information om dörrfelet på nätet? Sök både på svenska och engelska.
Är säker bara nå glapp.