Sida 1 av 1
Hjälp med att hitta diverse reservdelar
Postat: tis 24 jul 2018, 20:19
av burton666
Jag har lite grejjer som jag skulle behöva fixa på min v50 2007:a 1.8 flexfuel som jag inte riktigt vet vart hur jag ska hitta eller vad delen heter.
Nya "plast-skruvar" till plastkåpan under bilen.
Dörrlist vänster fram, själva listen som sitter på bakdörren och tätar mellan fram/bakdörr.
Bromssköld vänster fram, eller bara själva muttrarna då de är dessa som har ramlat bort så att skölden sitter och skramlar.
Sedan har vänster framskärm rostat sönder och jag hittade denna:
https://www.bildelar24.com/8655127-abakus-skarm är det bara att lämna in delen separat på lackning och "bara" byta eller är det väldigt krångligt?
Re: Hjälp med att hitta diverse reservdelar
Postat: tis 24 jul 2018, 22:00
av Rådlös
Det är tämligen äventyrligt att lacka något separat. Det är jättesvårt att få det till att "bli som nytt". Speciellt om det är metalliclack. Men om du inte är pedant så kanske du kan nöja dig med resultatet oavsett hur det blir. Naturligtvis skall du visa upp bilen för lackeraren så han får en rimlig chans att blanda något som kommer så nära som möjligt. Om du väljer ett lite större ställe så har dom datoriserade instrument för att "se" rätt nyans numera.
Här kan du leta upp skruvar och annat till hasplåten. Sök på din bil så får du fram Volvonummer på delarna till slut.
Re: Hjälp med att hitta diverse reservdelar
Postat: tis 24 jul 2018, 22:25
av burton666
Tack, men jag tror din länk försvann
Re: Hjälp med att hitta diverse reservdelar
Postat: ons 25 jul 2018, 06:55
av Rådlös
Ja, ursäkta, Jag var nog för snabb. Eller så var jag för kvällstrött i tropikvärmen. Här i alla fall:
https://www.volvopartswebstore.com/
Re: Hjälp med att hitta diverse reservdelar
Postat: mån 28 okt 2019, 19:45
av 20FJan
Gick det att köpa ny dörrlist?
Re: Hjälp med att hitta diverse reservdelar
Postat: tis 29 okt 2019, 20:47
av Puttemjuk
Hej,
Jag köpte denna till min V50 -10, och bytte på bägge bakdörrarna. Sitter fortfarande fint efter 2 år.
https://www.biltema.se/bil---mc/styling ... 2000035555
//Patrick
Re: Hjälp med att hitta diverse reservdelar
Postat: fre 01 nov 2019, 09:54
av 20FJan
Tack. Borde ju funka bra, man får klippa och lämna kvar orginallisten i ovankant antar jag. Ska kolla närmare på hur det ser ut först.
Re: Hjälp med att hitta diverse reservdelar
Postat: fre 01 nov 2019, 18:27
av Puttemjuk
Precis, glömte säga det. Listen i ovankant var ok på min bil, så jag bytte bara den nedre halvan av dörren.