Sida 1 av 1

C70 Bromsljus

Postat: ons 11 jul 2018, 00:19
av Pjef77
Hej! Har letat i manualen efter hur man gör för att byta lampa samt vad det är för lampa i det extra bromsljuset som är i bagageluckan på C70II årsmodell 2006. Någon som vet!

Re: C70 Bromsljus

Postat: ons 11 jul 2018, 07:51
av Micce1980
Borde sitta dioder eller liknande där, knappast en klassisk glödlampa väl?

Antagligen byter man hela bromsljuset då jag tror det är en sluten enhet eller så är det kabelbrott skulle jag tro

Re: C70 Bromsljus

Postat: ons 11 jul 2018, 09:58
av fjohan82
.

Re: C70 Bromsljus

Postat: ons 11 jul 2018, 13:40
av Blue
Jag behöver också byta och är intresserad av tillvägagångssättet.
Tacksam för en kort beskrivning när du brottats klart med jobbet

Re: C70 Bromsljus

Postat: mån 16 jul 2018, 21:18
av Darkwing
Hej,

Det är en komplett enhet med inbyggda lysdioder och den har en bit kabel med en snabbkontakt på. Jag fick byta hela min då den hade spruckit sönder i fästena på baksidan.
För att komma åt denna så påbörjar man nedcabbning så att bakluckan öppnas och den extra "hatthyllan" skjuts upp i läge då avbryter man. Plåttaket har alltså inte börjat att röra sig ännu.
Här kan man nu se insidan på bakluckan med den svarta tygpanelen, denna behöver lossas genom att skruva loss de 2 gummiplopparna(bara att snurra på dessa med handkraft) samt att försiktigt peta bort övriga ploppar som den sitter med runt kanterna.
När denna är lossad går det att se kabeln med snabbkontakten och de 3 muttrarna som håller fast bromsljuset på baksidan.
Plasten i bromsljuset blir väldigt skör efter några år så om det inte redan är trasigt innan så går det förmodligen sönder när ni ska lossa muttrarna.
Det är bra att vara 2 personer för att demontera och montera det nya bromsljuset då man inte kommer åt att både hålla och skruva samtidigt.
Dra fast det nya bromsljuset försiktigt, det är en liten gummilist med som ligger mellan ljuset och karossen.
Skickar med en bild på bromsljuset innan montering. Detaljnumret är 09466373.

Lycka till! ;-)

Re: C70 Bromsljus

Postat: mån 16 jul 2018, 22:02
av Micce1980
Inte illa, mycket bra beskrivet. Vad kostar en sådan?

Re: C70 Bromsljus

Postat: mån 16 jul 2018, 22:22
av Darkwing
Jag hade sådan tur att jag "hittade" mitt helt nya bromsljus på Blocket(hösten 2017) för 200 kr :-D
Det lät billigt tyckte jag så jag kollade tyvärr inte efter några mer priser.

Re: C70 Bromsljus

Postat: tor 26 jul 2018, 19:31
av Pjef77
Tack för bra beskrivning