Sida 1 av 1

Volvo V50 1,6 d tappar kraft

Postat: fre 17 mar 2017, 22:51
av Ruthan
Bilen det handlar om är en Volvo V50 1,6d som har gått 19300 mil.
Det har pågått i omgångar att när jag har kört med farthållaren ett tag och sedan ska gasa upp bilen (vid en omkörning tex) så är det som att bilen har tappat kraft. Ungefär som att den inte arbetar med turbon. Stannar jag bilen och tar ut nyckeln en stund och sedan startar den igen så är det borta och bilen går som den ska. Detta händer inte alltid tex så åkte jag en resa till Dalarna förra veckan ca 11 mil och på dit vägen så blev det inte detta fenomen men på hemvägen hände det 2 ggr.
Partikelfiltret bytes vid 12000 mila servicen och den har blivit servad enligt konstens alla regler.
Jag använder bilen som pendlarbil och åker ca 6 mil tur och retur varje arbetsdag.
Är det någon som har varit med om samma problem ?
Jag ska lämna in den till en verkstad men jag vill gärna ha lite kött på benen innan så det inte behöver bli en svindyr felsökningshistoria.
Tack på förhand!

Re: Volvo V50 1,6 d tappar kraft

Postat: lör 18 mar 2017, 06:52
av riiiichard
Hade samma fel på min 2.0d. Då var det i och för sig hela tiden, på höga växlar. De var en vakumslang som var lös. Kanske är så i ditt fall att någon av dem har en spricka?

Re: Volvo V50 1,6 d tappar kraft

Postat: lör 18 mar 2017, 11:19
av Ruthan
Ja det kan ju vara en anledning! Jag får undersöka vaakumslangarna under dagen!
Jag får ändå känslan av att det kan vara något mjukvarufel av något slag eftersom att det inte är ett ständigt fel utan kommer då och då.
Dessa fel är dom värsta som kommer och går.