Sida 1 av 2
Nyköpt V50 2.0d okänd service
Postat: sön 13 nov 2016, 22:35
av Nyförmigv50
Hej!
Ny på forumet. Har precis köpt en V50 2.0d My 2008. Kommer från en V40 1.8 så V50 är grymt kul att köra :D
Hade väl inte stenkoll på vad som skulle göras servicemässigt när jag köpte bilen. Bilen har gått 20 000 mil och hade servicebok, vid närmare granskning verkar dock partikelfiltret inte ha bytts. Kan inte heller se att additiv är påfyllt efter 6000 mil. Bilen går kanon men visst borde additiv tanken vara slut nu? Och frågan är då vad man ska tänka om filtrets status?
Vad rekommenderar ni att jag gör?
Re: Nyköpt V50 2.0d okänd service
Postat: mån 14 nov 2016, 09:02
av P210
Välkommen till jagrullar!
2.0 är en trevlig motor i V50 lagom med kraft i rätt intervall!
Då filterbytet är dyrt att utföra på volvoverkstad gör många det på andra verkstäder eller köper på nätet och byter själva.
Men man måste in i bilens mjukvara med diagnostikvertyget VIDA och nollställa ett par räknare när man bytt filter/fyllt på additiv, så det kan en volvoverkstad se, be dem titta nästa gång du ska serva.
Re: Nyköpt V50 2.0d okänd service
Postat: mån 14 nov 2016, 09:40
av Nyförmigv50
Tack p210!
Jo 2.0d var riktigt trevlig med bättre drag än jag trodde.
Eftersom bilen ändå gått 20 000 så hade jag tänkt börja serva själv. Efter lite googlade verkar det som att ett "påfyllningskit" med addditiv kostar runt 1000 kr på volvo, inte så farligt. Sen återstår det väl att se vad en volvoverkstad tar för att "nolla" tankmätaren. Det är säkert en dyr timpeng på det :)
Re: Nyköpt V50 2.0d okänd service
Postat: mån 14 nov 2016, 10:27
av P210
Räkna med en femhundring bara för de kopplar upp sig mot bilen... tänker du meka själv är en dator med VIDA/DICE klon från ebay eller aliexpress för nästan samma pengar en ypperlig investering, sök lite här på forumet får du mycket info, radera felkoder, hitta artikelnr, sprängskisser, arbetsbeskrivningar, se fullständig bilinformation etc.
På bilden nedan en DICE man kopplar till OBD2 uttaget, VIDA är programmet du installerar i datorn.

Re: Nyköpt V50 2.0d okänd service
Postat: mån 14 nov 2016, 10:30
av Nyförmigv50
Låter grymt, en sån får jag skaffa mig!
Re: Nyköpt V50 2.0d okänd service
Postat: mån 14 nov 2016, 22:03
av andreasw
P210 skrev:Räkna med en femhundring bara för de kopplar upp sig mot bilen... tänker du meka själv är en dator med VIDA/DICE klon från ebay eller aliexpress för nästan samma pengar en ypperlig investering, sök lite här på forumet får du mycket info, radera felkoder, hitta artikelnr, sprängskisser, arbetsbeskrivningar, se fullständig bilinformation etc.
På bilden nedan en DICE man kopplar till OBD2 uttaget, VIDA är programmet du installerar i datorn.

Har du sån plats i knäet när du sitter i förarstolen? :D
Du verkar sitta i samma sits som mig, jag har just köpt en 2.0d 2008 som gått 19000mil.
Partikelfilter ska bytas vid 12000 mil, bränslefilter varje 6000 mil, additiv ska fyllas varje 6000 mil. Osv osv.
Tänk på att kamremmen kanske ska bytas nästa år (om den är tillverkad 07). Det åker iaf jag på. 10 000 pix ska dom ha...
Vad har du för förbrukning förresten? Dom ska ligga på 0,5-0,65 när dom funkar som dom ska. Om den regenererar ligger den på 0,7 och uppåt!
Re: Nyköpt V50 2.0d okänd service
Postat: mån 14 nov 2016, 23:42
av Nyförmigv50
Hej!
Jo det låter som en liknande sits :)
Räknar att det är my 2008 och att kamremsbytet sker 2018, rätt eller fel.
Får jag lite tid i sommar kanske jag ändå försöker mig på det själv. Har bytt på två tidigare bensinare och visst är det lite klurigt, men är man bara nogrann och har läst på ordentligt innan så bör det inte vara några större problem tänker jag.
Jag köper troligen en vida/dice från blocket för 1500.- inkl. programvara. Mailade med killen där och han verkade grymt serviceinriktad och som om han hade koll på läget. Behöver jaga en gammal laptop också och sedan få grejerna att lira.
Lite nya aspekter att tänka på när man har dieselbil som jag inte riktigt hade räknat med. Dock verkar det att gå att komma undan betydligt billigare än de skräckexempel man läst om med 20 000 för ett partikelfilterbyte :)
Fick svar från ett företag som heter "partikelfilter24" att de skulla ha 2000:- för att "tvätta/rengöra" partikelfiltret och då garanterade de 98% reningsgrad. Hur man nu ska kunna kontrollera det :)
Annars verkar Biltema sälja ett partikelfiter för 3000 spänn, som de dock ej hade i lager.
Oavsett blir det lite pengar såklart, men inget att skrika sig hes över direkt.
Har ju kört alldeles för lite än för att kunna säga något om förbrukning. Ligger väl på 0,57 nu har jag för mig (enligt datorn). Känns helt OK. Har inte märkt att den regenererar men det lär man väl sig att upptäcka snart.
Kollade också oljenivån och den var OK och inte för hög.
Re: Nyköpt V50 2.0d okänd service
Postat: tis 15 nov 2016, 01:48
av Nexus
Trevlig motor dock så är den dyrast serva. Syrran bytte nyss bort sin 07 då nästa service är kamrem och partikelfilter = 20000+:- på volvo :-O) .
Det problemet får bilfirman ta tag i :D
Re: Nyköpt V50 2.0d okänd service
Postat: tis 15 nov 2016, 20:44
av andreasw
Nexus skrev:Trevlig motor dock så är den dyrast serva. Syrran bytte nyss bort sin 07 då nästa service är kamrem och partikelfilter = 20000+:- på volvo :-O) .
Det problemet får bilfirman ta tag i :D
Ja det är sjukt vad ockerpriser dom tar!
Bara byta kamrem och vattenpump skulle dom ha 10000kr för. Tror han sa att det va två timmars jobb.
Hela 24 000 mila servicen skulle här i Umeå kosta 24 000 pix.
Re: Nyköpt V50 2.0d okänd service
Postat: ons 23 nov 2016, 09:12
av Nyförmigv50
Well, gick inte många mil innan de klassiska problemen visade sig
Hög förbrukning och oljenivån över Max - suck!
Igår installerade jag vida och fyllde på additivt, pumpade fram och nollställde mätaren.
Tanken med additivt var dock i princip full och mätaren sa 15/15. Fick i max en dl.
Det senaste har föbrukningen legat över 0,7 enligt datorn. Nollställde och körde en sväng efter jag nollställt och pumpat fram. Ligger över 0,65.
Passade också på att tappa ut olja.
Hittade inga felkoder kopplat till dpf. Något annat man bör tests innan jag köper ett dyrt partikelfilter?