Sida 1 av 1

Kondensorköp

Postat: sön 09 okt 2016, 15:26
av Xibbe
Hej, är det 100% säkert att denna passar min bil? Skrev in mitt regnr och fick upp den.
Verkstäder tar 2900, begagnad 1900 mil kostar 1750. Denna 1400kr.
https://www.skruvat.se/Kondensor-klimat ... 59787.aspx

Re: Kondensorköp

Postat: sön 09 okt 2016, 20:36
av P210
Först ang priserna, en jobbarkompis fick sin bytt på Mekonomen nyss, själva kondensorn kostade då 1795:-

Grillchips upptäckte I en annan tråd innan sitt byte att det finns två olika anslutningar;
http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... or#p997992
...men det jag inte blir klok på är de två olika måtten på in- och utlopp som finns. Vi har alltså 15,4/13.8 och 14,6/14,6. Detta beror då på chassinr förmodar jag?
Det jag inte hajar är hur man ska räkna. Se exemplet på denna bild, vilka siffror ska jag kolla på och jämföra mot mitt chassinr? Och är det de fem-sex sista i mitt chassinr eller nånstans i början?
Bild
Ja du är nästan rätt i det nummer som du har bla i vindrutans nedre vänstra kant är det så kallade VIN (Vehicle Identification Number) och i denna nummer och bostavsserie är det dom sista SEX siffrorna som är chassinummret på din bil. Övriga siffror och bokstäver innehåller koder för Fabrik årsmodell,växelåda mm mm