Sida 1 av 2

K&N insats filter

Postat: tis 21 jun 2016, 21:53
av Esarp
Då har man precis beställt ett K&N insats filter till t5an.

Tänkte kolla lite på hur mkt man kan få ner förbrukningen på den. Både via datorn o mätt vid pumpen.

Idag ligger en enligt datorn på 0.8L/mil
Vid pump 0,87L/mil




Sent from my iPhone using Tapatalk

Re: K&N insats filter

Postat: ons 22 jun 2016, 18:58
av White
Tror inte att ett filter får ner förbrukningen, det har inte blivit så på någon av våra bilar som kör med K&N insatsfilter. Men nu var det iofs inte därför jag monterade dom. :)

Re: K&N insats filter

Postat: ons 22 jun 2016, 20:45
av Micce1980
Det mest lönsamma är att returnera filtret

Re: K&N insats filter

Postat: ons 22 jun 2016, 20:53
av Esarp
Micce1980 varför då menar du?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Re: K&N insats filter

Postat: ons 22 jun 2016, 20:59
av White
Nej du ska givetvis inte returnera det! Filtret är jättebra och fungerar kanon både ur flödes och reningssynpunkt.

Re: K&N insats filter

Postat: ons 22 jun 2016, 20:59
av Esarp
White hah utmaningen antagen, kör normalt lugnt. "Säkert" säger tjejen men visst gör man omkörningar ibland där man petar ner den i 4ans växel för o höra Morrandet :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Re: K&N insats filter

Postat: ons 22 jun 2016, 21:01
av White
Hehe! Det blir gott insugsljud med K&N filtret med, icke att förakta! :wink:

Re: K&N insats filter

Postat: ons 22 jun 2016, 21:02
av Micce1980
Esarp skrev:Micce1980 varför då menar du?
Som White skriver och såvitt jag vet, sänker det inte förbrukningen, iaf inte på en sådan motor. Att då betala för ett filter som inte sänker förbrukningen blir en direkt minusaffär i den summa vad filtret kostar

White skrev:Nej du ska givetvis inte returnera det! Filtret är jättebra och fungerar kanon både ur flödes och reningssynpunkt.
Enbart om det gällde att sänka förbrukningen, då är det ett minusköp :wink: Men ja det är bra skit annars :-)-)

Re: K&N insats filter

Postat: ons 22 jun 2016, 21:16
av Esarp
Haha nu skrämde du mig nästan ju micce1980. Ska bli intressant o se om de blir någon skillnad alls på bilen?
Vad kostar ett papperfilter idag? 200-300kr? Kn 530kr kan användas i 160 000 mil. Innan man behöver köpa nytt. Visst tillkommer 125kr för olja o rengöring då o så men tror nog de blir även billigare med ett km i längden om man inte lägger för mkt olja så man får problem med MAF


Sent from my iPhone using Tapatalk

Re: K&N insats filter

Postat: ons 22 jun 2016, 22:04
av Micce1980
Esarp: Ja att det kan bli billigare än org. filter däremot är diskussion som jag stödjer :wink: