Sida 1 av 1

Tips sökes: Lustigt fel - backspeglarna

Postat: tor 09 jun 2016, 22:05
av smokeybandit
Hej,

Antingen har en av motorfästena lossnat eller gått sönder till höger backspegel. Över 100km/h vibrerar glaset något.
Jag tänkte plocka loss glaset och limma fästet (med ultrastarkt lim) och sedan klicka tillbaka glaset.

Bilen är en C30 MY08 med både Blis och elmotorer... Är det någon som har några generella tips så jag inte förstör något?

Gärna hur man sätter ihop också...

Skall fixa det imorrn eftermiddag är tanken.

Mvh

Re: Tips sökes: Lustigt fel - backspeglarna

Postat: tor 09 jun 2016, 22:45
av Micce1980
Det är nog backspegelglaset som håller på att lossna

Första träffen på google, sökord "backspegelglas lossnat" http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... 19&t=81947

Re: Tips sökes: Lustigt fel - backspeglarna

Postat: tor 09 jun 2016, 22:56
av smokeybandit
Japp... Tack för svar, men kanske skall förtydliga. Det jag undrar är hur jag får loss glaset för att åtgärda felet utan att skada resten av clipsen/fästena. Dvs - tänk om glaset vore sprucket och jag skall byta glas - hur gör man för att demontera och montera? Har prövat både google och trådar här, men har inte hittat någon som beskriver hur man gör på en S40/C30/V50

Re: Tips sökes: Lustigt fel - backspeglarna

Postat: tor 09 jun 2016, 23:00
av Micce1980
Har ett minne av att man bänder loss glaset med ett fiskben/falsben/smörkniv

Re: Tips sökes: Lustigt fel - backspeglarna

Postat: fre 10 jun 2016, 15:32
av Schmoyoho
Micce1980 skrev:Har ett minne av att man bänder loss glaset med ett fiskben/falsben/smörkniv
Jopp, men vinkla in glaset så att ytterkanten kommer så långt "ut" ur huset som möjligt först, bara för att göra det lättare.