Sida 1 av 1

V50 problem med startmotorn!!

Postat: fre 15 apr 2016, 22:34
av Roppa92
Var iväg en snabbis till affären igår, när jag skulle starta bilen igen o åka hem så var den helt död. Hade el o instrument panelen lyste men ingenting hände när jag vred om nyckeln. Bad en kompis komma o bogsera den till garaget.
Upptäckte idag att det gick o putta igång den, så jag skruva ner startmotorn o testade den med startkablar och batteri och den snurrade och klickade.
Stoppade tillbaka den o kopplade in kablarna i startmotorn igen och provade, Lika död som innan.
Började fundera om det är fel på elen till den och märkte att den tunnare kabeln troligen inte fungerade då jag drog en ny enkel tråd via startmotorn direkt till plus polen på batteriet (provisoriskt) och startmotorn gick igång och när jag vred på tändningen så var jag tvungen o lägga kabeln på pluspolen igen och bilen startade direkt.
Så nu är min fråga hur jag nu ska göra för att få den att starta direkt från tändnings låset och inte vara tvungen att öppna motorhuven o starta bilen med den kabeln som jag drog provisoriskt. Blir ganska tröttsamt :)

Re: V50 problem med startmotorn!!

Postat: lör 16 apr 2016, 08:20
av dieselputte
Du har förmodligen problem i tändingslåset. Det är en jord där som skall dra ett reläi säkringsboxen vid vänsterframhjul. Detta relä skall i sin tur ge spänning till solenoiden. Det kan även bero på korrosion i säkringsboxen.

Kan hjälpa att dra ur och sätta i relä R14. Läs lite mer i den här tråden http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... 4#p1056932 , finns nog fler trådar om du söker tändningslås , startproblem etc. Sök i rutan till höger om "Ny tråd"

Re: V50 problem med startmotorn!!

Postat: lör 16 apr 2016, 08:32
av Sierra94
Är det tändningslåset som är trasigt så har jag ett liggandrs som jag plockade på en demontering. Från en 07:a. Hör av dig om du behöver det.

Re: V50 problem med startmotorn!!

Postat: lör 16 apr 2016, 09:18
av Micce1980
Förmodligen är det som dieselputte skriver men det vore bra om du skrev årsmodell och mil med, det kan ibland säga lite åt vilket håll det lutar

Välkommen förresten :wink:

Re: V50 problem med startmotorn!!

Postat: lör 16 apr 2016, 17:45
av Roppa92
Okej, det är en 06:a gått 24 tusen ungefär. Får prova o kolla relä R14 och läsa lite mer här på forumet. Tack så mycket :)

Re: V50 problem med startmotorn!!

Postat: fre 22 apr 2016, 20:01
av Roppa92
Hej igen! Har nu löst problemet och den startar utan problem med nyckeln!
Jag körde tryckluft i nyckelhålet för att blåsa bort damm o skit och det funkade! Så problemet var väll att det samlats massa skit som gjorde att den inte kände av nyckeln.

Re: V50 problem med startmotorn!!

Postat: fre 22 apr 2016, 20:06
av Micce1980
:-)-) Kanon att det löste sig