Sida 1 av 1

Missljud från någon av remskivorna/lager?

Postat: mån 08 sep 2014, 17:07
av timebandit
Hej

Har någon gång hört det vanliga ala remgnisselljudet vid blött/fuktigt väder men bara ibland.
Idag däremot var det något helt annat. Det innehöll även det vanliga gnisselljudet men också extremt mycket metalliskt ljud. Det lät ganska högt.
Det har även låtit 3ggr totalt när jag strax efter start svänger skarpt.
När jag svänger så får väl remmen etc jobba mer men det behöver väl inte betyda att det är just servon som låter när det kommer remgnissel när man svänger vid låg hastighet, eller?
Fick det inspelat av min dashcam men det gör tyvärr inte ljudet rättvist men delar med mig av det här ändå.

Vad tror ni det är som låter? Vattenpump, servo eller generator?


https://www.dropbox.com/s/in8uznr5fmmw7 ... d.mp3?dl=0

Bilen är en Volvo V50 2.0D 2007. Generatorn är fortfarande 120A så jag hoppas att den är den som låter ibland.
Tack på förhand.

Edit: Det bästa vore nog ändå vattenpumpen för den skall bytas nu vid den stora servicen.... Frågan är om det går att försöka felsöka detta relativt enkelt?

Re: Missljud från någon av remskivorna/lager?

Postat: mån 08 sep 2014, 17:55
av dieselputte
Servot är väl elektriskt, belastar iofs generatorn. Lät som du säger mer som nåt metalliskt ljud. Om du kommer åt att ta loss laddningsregulatorn med kolen så kan du iaf se om kolen och kollektorn ser bra ut. (Bort med pluspolen först)


OT : Oljud är alltid tråkiga att få.....har fått ett sakta pulserande ljud 3-4 sekunders intervall vid 110km/h. Det försvinner när jag kör över 120 och under 100, men värst vid 110. Lutar åt däcken, men kan ju vara hjullager. Ljudet påverkas dock inte av rattutslag.

Re: Missljud från någon av remskivorna/lager?

Postat: mån 08 sep 2014, 18:41
av timebandit
dieselputte skrev:Servot är väl elektriskt, belastar iofs generatorn. Lät som du säger mer som nåt metalliskt ljud. Om du kommer åt att ta loss laddningsregulatorn med kolen så kan du iaf se om kolen och kollektorn ser bra ut. (Bort med pluspolen först)


OT : Oljud är alltid tråkiga att få.....har fått ett sakta pulserande ljud 3-4 sekunders intervall vid 110km/h. Det försvinner när jag kör över 120 och under 100, men värst vid 110. Lutar åt däcken, men kan ju vara hjullager. Ljudet påverkas dock inte av rattutslag.
Det med servot låter jag vara osagt för jag vet inte mycket om det ännu.
Måste tyvärr ta los hela generatorn för att kontrollera något på den tyvärr. Men om kolen etc är dåliga så kan det väl inte ge missljud eller tänker jag fel? Tänker mig att generatorns remhjul och dess lager snarare mår dåligt?

OM oturen är framme och det är generatorn som är felet och att den skär. Är risken stor att om remmen går av att den kan trassla in sig i kamremmen å spöka sönder hela motorn? Eller blir det oftast "bara" generatorhaveri och remhaveri?
Så jäkla svårt att felsöka när felet inte är permanent. Börjar ju bli kallare nu också så skulle inte förvåna mig om problemet kommer bli värre med kylan.

Om man skall byta generator till ett bättre pris... Vilken av dessa skall man chansa på?
http://www.eurocarparts.com/ecp/c/Volvo ... 849&000012

eller

http://www.ebay.com/itm/A2815-NEW-RMFD- ... 1e8b745a86

Re: Missljud från någon av remskivorna/lager?

Postat: mån 08 sep 2014, 21:38
av dieselputte
Volvo (Ford) lösning med att ha dieselfiltret ovanför generatorn är ju inte lyckat om det börjar droppa diesel från filtret.

I den här videon kan man se resultatet c 5:30 in i filmen. Ena släpringen är helt förstörd, möjligt att den kan bytas , eller slipas, men troligen måste man byta rotor.

Hur långt har din bil gått? Med tanke på all extra ström generatorn måste ge pga dieselvärmaren, så får man nog räkna med att kolen är slut mellan 15-20k mil.

Min generator lade ju av och den ven ju mer som typ generator tjut i en dåligt avstörd bilstereo, eller svagt typ ljudet från en trycklufts mutterdragare som varvas.

När det gäller beställning av generator så minns jag att det var uppe i någon tråd för 1-2 år sedan? Har för mig det rörde sig om 2-2500kr för en 150A, kommer inte ihåg om den tråden blev avslutad.

Priserna på de du länkar till är ju helt ok, borde väl finnas lite feedback om dessa på det engelska forumet.

Re: Missljud från någon av remskivorna/lager?

Postat: mån 08 sep 2014, 22:02
av timebandit
Tack för svar.

Hur låter en vattenpump som tjuter då? hmm

Bilen har rullat 23.500mil och snart dags för 24k service så då byts vattenpumpen, kamrem å lite hjul å sånt.
Generatorn lär fått jobba bra iaf. Har kört med dåligt batteri ganska länge utan att veta om det också. Men den laddar bra å allt sådant men kan tänka mig att hjulet/lagret kan vara slitet nu.

Kan ju vara en remskiva med tillhörande lager... Fan... Vilket lager som helst som remmen rullar runt osv...

Problemet är inte så långt gånget att det låter ofta än så länge.

Vad bör man byta i samband med kamrem osv? Vilka "extraval" har man där?
Spännare å lite extra hjul?
Kan vara bra att be om att få det i offerten också och "passa på". Vill ju inte ha ett haveri.

Eurocarparts hade visst en Denso också men dem verkar inte ha så bra koll att Volvo uppgraderade till 150A osv så jag skall ta och maila dem och dubbelkolla den generatorn. £147 för en Denso är ju faktiskt bra. Dessutom ingen stompant på den heller...
http://www.eurocarparts.com/ecp/c/Volvo ... 70e&000012
Måste bara dubbelkolla det där med VIN nummret för jag tror att den passar trots allt. mitt nummer är på 311111 eller nått sådant.