Sida 1 av 1

Volvo S40 2.4 140hk geartronic

Postat: tis 02 sep 2014, 23:07
av euro0192
Hej igen

Är inne i en period där jag är ute och letar efter den perfekta bilen. En bil som jag ska kunna ha och känna mig nöjd med i minst 3 år framöver.
Har gjort tidigare inlägg på forumet om hur bl.a. S80 2.0F, 3.2 och hur S40 1.8f, 2.4i och T5 är.

Men nu har jag fått upp ögonen för ovanstående bil.
Det ligger två sådana här ute på blocket (en 0:a7 och en 08:a). Tänkte ev. åka och provköra nu senare i veckan, men vad säger ni om denna kombination? Hur är förbrukningen på dessa?
Skulle detta vara ett bättre val än exempelvis en S80 2.0F?

Tack på förhand för svar!! :)

Re: Volvo S40 2.4 140hk geartronic

Postat: ons 03 sep 2014, 21:15
av Rådlös
Det beror nog mycket på dig själv. Satt du bra i en S80? S40 är mindre. Provsitt. Kliv i och ur ett antal gånger. Spänn av och på säkerhetsbältet flera gånger. Känns det komfortabelt? Alltså inte själva bältet utan manövern med armen och åtkomligheten för handen. Tänk dig att du skall utföra en trång backmanöver. Av någon anledning som vi inte känner till nu, kan du inte använda backspeglarna. Kan du då lätt och bekvämt vrida dig i sätet för att se bakåt och ha koll på sidorna?
Jag ställer dom här frågorna för jag gick från en 245 till en V70 -08. Det var en märkbar skillnad. Det är ganska trångt för högerhanden när man skall sätta fast och lossa säkerhetsbältet beroende på förvaringsfacken mellan stolarna. Sätena är skålade och lite "halvfasta" och jag har något nummer i midjemått. Därför sitter jag som gjuten i förarsätet oberoende om jag har bältet på eller inte. Och det är inte speciellt komfortabelt att försöka vrida sig för att titta bakåt. Att jag ändå valde den bilen hade lite andra orsaker som t.ex lastutrymmen etc. etc.
Om du är smal och smidig så är detta mindre viktigt för dig. Men är du storväxt så skall du nog hålla dig till en större bil.
Vad det gäller motor o.s.v så är det dina önskemål som avgör. Om man frågar en sådan sak på ett forum så blir det lätt lika många åsikter som svar.
Lycka till!

Re: Volvo S40 2.4 140hk geartronic

Postat: fre 05 sep 2014, 20:20
av Perc
2.4 140hk är en ganska stor motor i en så liten bil. Focusarna såldes ju med 1.6 och 1.8 på strax över 100hk och det gick utmärkt även om dom givetvis inte var några fartmonster.

Men det är högst personligt hur kraftig motor du tycker att du behöver. Du kan ju absolut aldrig få för mycket hk i en bil.