Sida 1 av 1

V50 drive tjuvstannade

Postat: mån 01 sep 2014, 21:19
av ecke16
Oroande problem med bilen. Är på väg hem från jobbet motorn är varm kör på landsväg saktar ner vid en 70-sträcka gasar på efter 70-sträckan bilen svarar inte jag frikopplar och motorn dör. Inga varningslampor lyser. Stannar in vid vägkanten vrider av tändningen och vrider på tändningen igen och bilen startar som om ingenting har hänt. Släpper av arbetskamraterna som samåker med mig 3 mil senare och bilen känns trött resterande 5 km hem.
Testar 8 timmar senare och får samma problem kör så bilen blir varm och stannar vid ett stopp för att svänga ut på en landsväg då händer det igen. Som sagt inga varningslampor lyser. Även den gången startade den igen efter jag vridit av tändningen. Dpf är bytt för ca 100 mil sedan. och ska in på 12000 mila service om två veckor. Dpf bytt på mekonomen.Nån som råkat ut för detta? Vart ska jag börja felsöka? Skall in till samma mekonomenverkstad imorgon och se om det ligger några felkoder. Det är en 09:a.

/Ecke

Re: V50 drive tjuvstannade

Postat: mån 01 sep 2014, 22:20
av dieselputte
Inte för att jag sett något fall tidigare med Drive motorn, men symptomen påminner om när jag hade EGR problem på min 2.0d.

Tjuvstannade i korsningar, dog när jag tryckte ned kopplingen. Det som skiljer är att du verkar får igång din motor lätt (?), jag hade svårt att starta motorn.

Re: V50 drive tjuvstannade

Postat: mån 01 sep 2014, 22:35
av ecke16
Ja efter att jag vridit av tändningen startade bilen som vanligt möjligt att det tog nån sekund längre, behövde inte stå och nöta så att säga.

Re: V50 drive tjuvstannade

Postat: tis 02 sep 2014, 07:04
av getsome
Luktar EGR lång väg

Re: V50 drive tjuvstannade

Postat: tis 02 sep 2014, 18:06
av ecke16
Var inne och läste av felkoder idag och hade felkod på lågt bränsletryck. Bränslefiltret sitter väl igen. Dom hade varit med om det innan att det hade satt igen. Låter väl som en trolig förklaring till problemet.

/Ecke

Re: V50 drive tjuvstannade

Postat: tis 02 sep 2014, 22:15
av VolvoC70
Jag har råkat ut för samma sak på min c30 drive ett par gånget under sommaren.
Trodde först jag fått dåligt bränsle när jag tankade ,men det kanske är bränslefiltret som är igensatt på min med.
Bilen har snart gått 12000mil och det börjar bli dags för stora service.
Egr ventil byttes i våras.