Sida 1 av 2

Bilprovningen

Postat: tor 02 maj 2013, 16:59
av volvoc70cab
Då har priserna stigit i stället för minskat p.g.a privatiseringen. Från 300 kr till 320 kr, alltså cirka 7 %. Var inte meningen med privatiseringen att konkurrensen skulle medföra sänkta priser? Detta gäller statliga bilprovningen emedan de privata har höjt med cirka 13 %. Har vi blivit lurade eller går vi mot Finska priser ( tror att det kostar 500 kr).

Re: Bilprovningen

Postat: tor 02 maj 2013, 17:21
av crumpets
Ingen borde bli förvånad. Så har det väl blivit med det mesta som privatiseras? Möjligtvis att telefonin blev billigare men det är väl det enda.

Re: Bilprovningen

Postat: tor 02 maj 2013, 17:25
av svedan
..och 420:- på Carspect! Konkurrens?? (Och kommer man på Drop-in dvs man besiktigar då dom inte har något att göra, så blir det dyrare(!), 470:-. Man funderar ibland...

Re: Bilprovningen

Postat: tor 02 maj 2013, 18:17
av teddysoft
volvoc70cab skrev:Då har priserna stigit i stället för minskat p.g.a privatiseringen. Från 300 kr till 320 kr, alltså cirka 7 %.
Dom har höjt, men om du betalar besiktningen på internet så får du ju 20kr rabatt och betalar den vanliga kostnaden på 300kr hos gammla SBP.

Re: Bilprovningen

Postat: tor 02 maj 2013, 20:24
av llesrof
Tacka vet jag socialism :D

Re: Bilprovningen

Postat: tor 02 maj 2013, 21:14
av *pettson*
Antagligen är det väl bara jag som skiter i om det så kostade 500kr.
MEN!
Då menar jag MEN!
Då ska bilen BESIKTIGAS! inte springas förbi av någon trött äldre herre som hellre varit i solskenet. Den ska heller inte testas av någon yngre förmåga med total okunskap. Nej den ska testas av någon oavsett ålder som har KOMPETENS! och bilen ska gås igenom minutiöst. DET är DET jag betalar för oavsett hur mycket eller lite jag betalar.
Inte gissningar, inte funderingar och inte för sånt dom inte orkar. Är det fel så ska det poängsättas punkt slut. Man ska inte ta hänsyn till bilägarens plånbok vid bedömningarna. Är något farligt så är det farligt oavsett om jag tjänar 50.000 eller 500.000 om året.
Idag är det svensk inkonsekvenskontroll, ett rent jävla lotto att få bilen testad. Fel.. inte att få den TESTAD utan att få den genomsprungen.

Re: Bilprovningen

Postat: tor 02 maj 2013, 21:50
av torbjorn_75
-

Re: Bilprovningen

Postat: tor 02 maj 2013, 22:09
av crumpets
Men bildiagnos räknas mig veterligen inte som vanlig besiktning, så då får man betala dels för den vanliga, och dels för diagnosen.

Re: Bilprovningen

Postat: tor 02 maj 2013, 22:17
av 2444ever
torbjorn_75 skrev:Vill man ha en minutiös genomgång, slippa ynglingarna osv kan man göra en Bildiagnos.
...
Två frågor inställer sig genast:
Får inte ynglingarna utföra Bildiagnos?
Är det reglerat på så sätt att besiktning av bil kan göras slarvigt/inkompetent, men Bildiagnos skall utföras med kompetens?

Re: Bilprovningen

Postat: tor 02 maj 2013, 22:38
av torbjorn_75
-