Sida 1 av 1

Två frågor om Renault Megane II

Postat: tor 04 apr 2013, 08:16
av MrNorth
Hej!

Ingen Volvo, men måste ändå höra mig för...

1) När jag startade bilen idag lyste det i displayen "Change Oil soon"... kollade i instruktionsboken men hittade inget och ser är inte dags för service förrän om 2000 mil. På alla tidigare bilar jag har ägt har jag alltid bytt olja i samband med service, är Renault annorlunda?

2) När jag skulle lägga i handbromsen igår så verkar det som om något hände med vajern för jag kunde dra spaken rakt upp utan motstånd, hör fortfarande det där "klickande" ljudet, men den är utan motstånd och nu hänger den där lite slappt... Är detta dyrt? Bilen besiktigades för några månader sen och då var allt prima.

Vänligen
S

Re: Två frågor om Renault Megane II

Postat: tor 04 apr 2013, 13:06
av Lucif3r
Change oil soon... Ja, det är ju en väldans tolkningsfråga... Var är snart? 10mil? 100? 1000? Vem vet.. Hur länge sedan är det du böt olja? år/mil?

Ja, vajern har väl gått av på handbromsen. Klickandet har inget med vajern eller bromsningen att göra, utan det är mekaniskt i spaken.

Re: Två frågor om Renault Megane II

Postat: tor 04 apr 2013, 15:56
av Vojje
"Change Oil Soon". Det är alltså dags att beställa en service. Snart visas "Change Oil Now" :-O)

Om förra servicepersonen glömt nollställa kan du göra det själv.

Två frågor om Renault Megane II

Postat: tor 04 apr 2013, 19:02
av Ravi
Vojje skrev:"Change Oil Soon". Det är alltså dags att beställa en service. Snart visas "Change Oil Now" :-O)

Om förra servicepersonen glömt nollställa kan du göra det själv.
:) aha så oljan vill förnyas med andra ord då :)
:)

Re: Två frågor om Renault Megane II

Postat: tor 04 apr 2013, 20:51
av Vojje
Inte nog med det! Naturligtvis ingår en ordentlig rundsmörjning med "pâte de cuivre", på en fransk automobil 8)

Två frågor om Renault Megane II

Postat: fre 05 apr 2013, 19:57
av Ravi
Vojje skrev:Inte nog med det! Naturligtvis ingår en ordentlig rundsmörjning med "pâte de cuivre", på en fransk automobil 8)

:) pate haha

Re: Två frågor om Renault Megane II

Postat: fre 05 apr 2013, 22:12
av Perc
Vissa bilar har variabel serviceintervall. På min Skoda är det "upp till 30 000 kilometer" men den tickade rätt omgående ner till ca 20 000 km då jag började använda bilen. Skulle jag köra långpendling med den skulle den säkert hålla sig på 30 000. Man kan alltså inte gå enligt vägmätaren och räkna när det är dags för nästa service. :)