Bra att dieselproblemen uppmärksammas. Får bara hoppas det påverkar politikerna -så de slutar ge skatterabatt till dessa bilar, och bilköparna - som kan välja bort bilarna.
De flesta moderna personbilsdieslar har väl partikelfilter idag och då är det junknappast dessa opinionen skall racka ned på. Varför vinklas det alltid så att det handlar om personbilar? Diesellokomotiv, båtar och maskiner snackas det väldigt lite om när det kommer till farliga utsläpp.
Re: Diesel orsakar cancer enligt WHO
Postat: ons 13 jun 2012, 23:23
av qwerty
Det är fortfarande tillåtet att elda med "villa"olja, aka diesel. Hur många gamla härk till pannor finns det inte där ute som fortfarande eldas i och som har låg verkningsgrad ?
Bättre att gå på den linjen och hugga. sen vad ovanstående talar nämner. Moderna bilar är en fis i rymden jämfört.
Re: Diesel orsakar cancer enligt WHO
Postat: ons 13 jun 2012, 23:44
av Camel
llesrof skrev:/.../ Diesellokomotiv /.../ snackas det väldigt lite om när det kommer till farliga utsläpp.
Ja, så sant så. Det är miljövänligt att åka tåg påstås det.
Re: Diesel orsakar cancer enligt WHO
Postat: tor 14 jun 2012, 06:57
av llesrof
Ja, vad skall man säga? Det silas partikar och släpps igenom stenar.
Re: Diesel orsakar cancer enligt WHO
Postat: tor 14 jun 2012, 08:12
av Variosboy
qwerty skrev:Det är fortfarande tillåtet att elda med "villa"olja, aka diesel. Hur många gamla härk till pannor finns det inte där ute som fortfarande eldas i och som har låg verkningsgrad ?
Bättre att gå på den linjen och hugga. sen vad ovanstående talar nämner. Moderna bilar är en fis i rymden jämfört.
Nu är jag på inget sätt professor i frågan, men som jag förstått det så är avgasinnehållets sammansättning väldigt beroende av hur hög temperatur det blir vid förbränningen, kanske är det någon skillnad i hur en villapanna beter sig kontra en bilmotor.
Men om man ska ta den jämförelsen, så är det ju faktiskt så att man idag kan få bidrag för att köpa en diesebil samtidigt som man kan få bidrag för att ta bort sin oljepanna. så på ena området verkar man ju sedan länge förstått att det är dumt, men inte på det andra vilket är lite konstigt och tvetydigt..
Re: Diesel orsakar cancer enligt WHO
Postat: tor 14 jun 2012, 13:15
av MartinS
CO2 hysterin når inga gränser....
Vill man vara snäll mot sig själv och sina grannar kör man inte Diesel, så är det bara. Att något annat än bilar är värre rättfärdigar ju inte användandet i bilarna.
/Martin
Re: Diesel orsakar cancer enligt WHO
Postat: tor 14 jun 2012, 20:04
av MattiasD
llesrof skrev:De flesta moderna personbilsdieslar har väl partikelfilter idag och då är det junknappast dessa opinionen skall racka ned på. Varför vinklas det alltid så att det handlar om personbilar? Diesellokomotiv, båtar och maskiner snackas det väldigt lite om när det kommer till farliga utsläpp.
– Man minskar exponeringen med ny reningsteknik, men det finns inga studier om hälsoeffekter av det. Biltillverkarna vore säkert gladare om man sade att deras produkter var ofarliga, men det finns inga som helst data för att säga något sådant, säger Per Gustavsson.
Diesellok, båtar mm är inget problem i städerna. Men det är dieselbilarna. Problemet med stadsluften har ökar i takt med den ökade dieselbilsförsäljningen.