Sida 1 av 1

Få mellanskillnad vid inbyte på firma?

Postat: tor 10 maj 2012, 02:01
av KenZoo
Jag undrar om större firmor ger pengar imellan om man byter mot en bil som är mycket billigare ??...

Re: Få mellanskillnad vid inbyte på firma?

Postat: tor 10 maj 2012, 07:02
av llesrof
Ptja... men då får man nog vara riktigt desperat eftersom de förmodligen inte betalar några överpriser och är väldigt motvilligt inställda till att göra affärerni fel riktning, så att säga. Om en bilaffär är en dålig affär så är denna typ av bilaffär snudd på idiotisk. Ja, om man nu inte är med i TV3:s "Lyxfällan". Men de som är med där är ju både idioter och desperata :D

Få mellanskillnad vid inbyte på firma?

Postat: tor 10 maj 2012, 11:27
av Andis
Jag vet en som byte in en nästan ny XC70 till en fin några år gamal V70 på billia han fick inte ha kvar den för banken när han köpte villa. Och han gillar inte att sälja privat. Han fick 75000 kr imellan tillbaka och banken vart nöjd. Kan hända att dom sändes direkt till banken kommer inte ihåg. Kan fråga honom. Dock vet jag inte om det var en kanon affär men han var nöjd och banken med. Nu var det inte hans första bil affär med den här säljaren utan dom var lite bekanta sen köpet av XC:n och bilen han hade innan Xc:n.

Hoppas det här kanske är ett svar du ville se.

Med vänlig hälsning,
Andis

Re: Få mellanskillnad vid inbyte på firma?

Postat: tor 10 maj 2012, 11:59
av Guligan
Det finns ju en del beg.bilsfirmor som specialiserat sig på bakvända byten.
Kunden gör givetvis inte någon kanonaffär på bytet men som sagt det kan finnas andra bra skäl till att få loss pengar.

Re: Få mellanskillnad vid inbyte på firma?

Postat: lör 12 maj 2012, 02:44
av KenZoo
Tack för svaren,,,

Jag ska kolla med bilia om dom gör på det viset,

Få mellanskillnad vid inbyte på firma?

Postat: sön 13 maj 2012, 22:21
av Malmstroem
Om det är en tillräckligt bra affär byter de flesta handlare in vilken begagnad bil som helst.

Om handlaren redan har gott om begagnat i samma prisklass i lager kommer de med stor sannolikhet att betala riktigt dåligt.

Sälj privat om du har någon möjlighet.

Re: Få mellanskillnad vid inbyte på firma?

Postat: sön 13 maj 2012, 22:37
av kamilenski
Vad är det för bil du vill byta? Och till vad?

Re: Få mellanskillnad vid inbyte på firma?

Postat: mån 14 maj 2012, 01:57
av KenZoo
Det är en C70 t5 summum 2006

Re: Få mellanskillnad vid inbyte på firma?

Postat: mån 14 maj 2012, 07:33
av kamilenski
KenZoo skrev:Det är en C70 t5 summum 2006

Hade det varit en 09 eller nyare :-(

Jag skulle kolla vad du får från firman och testat med Blocket. Sommaren börjar: Och då kan du få mycket mer privat. Ge dig en chans i 2 veckor!

Få mellanskillnad vid inbyte på firma?

Postat: tor 17 maj 2012, 00:38
av Andis
Kom på en sak till i detta ämne.

Sålde själv en Corvette till en bil firma en gång.
Var inga problem dom köpte in den, utan att sett den mer än på bilder.
Fick pengarna till och med i kontanter, men det är 8 år sen. Kanske inte går till så idag med själva penga hanteringen.

Jag var helt nöjd och bil handlaren höll med och sa du vet vad du pratar om kör hit bilen så köper jag den. Han höll med mig om vad jag tyckte han skulle ha för vinst marginal på den.

Orkade helt enkelt inte med att ha en massa spekulanter som skulle berätta alla fel och liknade. Så vist kostar lite när man inte orkar lyssna på prutande spekulanter ibland men ni som sålt lite udda jänkare förstår mig nog vad jag menar.

Har du varit och lyssnat med någon bil handlare?

Med vänlig hälsning,
Andis