Sida 1 av 5

Olja [biltema]

Postat: lör 22 apr 2006, 15:16
av Rirojej
Hej.

Vet ej om detta e sant men det sägs att biltemas helsyntet är ok att använda utan problem .... vågar man hälla i 5w-40 i en gammal b230f ?

Postat: lör 22 apr 2006, 16:05
av falcon
jag tror inte att det är ngt problem, frågan är nog om du ska köra på helsyntet eller inte?
har du kört med det tidigare så....

på andra forum så har frågan vart duskuterad om man törs använda Biltema´s olja eller inte, ocg tydligen så är den inte så kass som man kan tro.

Mvh Peter

Postat: lör 22 apr 2006, 16:12
av Rirojej
vet ej vad som är i den nu men det står att man kan använda denna oljan till nya motorer med, måste byta ut det som är i nu....

Men att använda 5w-40 är inget som ärdåligt för motorn?

Postat: lör 22 apr 2006, 17:24
av LJN
-Du kan med lugnt samvete köpa Biltemas motorolja. Det finns väldigt många åsikter och även "myter" om motoroljor med märkesfixering mm.

Dock så anser även jag att det finns några "spjutspetsföretag" typ Mobil, Shell, Castrol mfl. men då talar vi om behov av "highperformance" oljor.

Besökte för några år sedan BP,s oljefabrik i Göteborg och jag kan berätta att varunamnen på dunkarna var åtskilliga, BP, Mobil, Duckham, Volvo Penta mfl. Så OEM tillverkningen är mycket bred.

Postat: lör 22 apr 2006, 17:31
av Addekarlsson
Och Biltemas oljor är i exakt samma klass som till exempel Statoils oljor, eftersom dom tappas upp i flaskor/dunkar på samma ställe. :D

Det är kvalitetsmärkningen på oljor man ska titta på, inte vad det står för namn tryckt på oljorna.

Men köra helsyntet i en gammal B230F, det låter som lite överkurs tycker jag. Hellre semisyntet isf. Om du inte kört på helsyntet tidigare alltså.

Mvh/ Adde

Postat: lör 22 apr 2006, 18:31
av Rirojej
jo men går det att köra helsyntet? pga jag har redan köpt den..

Postat: lör 22 apr 2006, 19:53
av LJN
-Mitt svar är, ja - utan att tveka!

Postat: lör 22 apr 2006, 20:23
av Rirojej
vad är skillnaden på semi syntet och helsynet?

Postat: sön 23 apr 2006, 00:25
av A80TD
På den här sidan från OKQ8 kan du klicka fram några dokument om bl.a. syntetoljor.
http://www.okq8.se/privat/pastationen/s ... g/tips-rad

Postat: sön 23 apr 2006, 01:35
av Rirojej
Okej verkar som hel syntet är bättre än dem andra men... 5-40 vad innebär 5 och 40 ? stod 10-40 i boken men vad kan hända om jag häller i 5-40 ? Allt funkar fint?