Sida 1 av 1

Subaru Outback 3,0?

Postat: tis 02 aug 2011, 00:27
av llesrof
En kompis till mig funderar på att byta bil. Han har snöat in lite på en Subaru Outback av årsmodell 07 - 08 med automatlåda. Vi har kollat lite på webben och modellerna med 2,5-litersmotorerna verkar vara rena rama tomhylsorna. VIll man ha lite självklarheter som parkeringssensorer, skinnklädsel och 5-stegad automatlåda får man kliva upp till 3,0-modellen. En boxersexa på 245 hk smakar ju fågel. Det som är ett frågetecken är bränsleförbrukningen. Enligt Transportstyrelsens fordonsdata är den snålare än hans nuvarande Renault Laguna V6. Bör man tro på det? Jag var själv lite inne på en Outback 3,0 innan jag köpte min XC70 men hade hört skräckhistorier om bränsleförbrukningen. Senast idag läste jag en siffra som sa 1,4 liter per mil vid blandad körning.

Re: Subaru Outback 3,0?

Postat: tis 02 aug 2011, 10:35
av Lövet
Det beror ju helt på hur man kör. Outback är tämligen körglad trots att den är förhöjd så det blir säkert att man gasar till lite. Jag gillade den starkt när jag provkörde förutom en sak - ljudnivån. Dålig isolering av däcksljud plus vindbrus, kändes omodernt. Kollade aldrig förbrukningen när jag körde då det var en demobil. Jag skulle tro att den drar ungefär som en bensin XC70, kan svårligen tro att den drar mer än så.

Re: Subaru Outback 3,0?

Postat: tis 02 aug 2011, 11:53
av PaS83
http://www.spritmonitor.de/en/overview/ ... owerunit=2

Bara fem bilar men hyggligt många körda kilometer..

Re: Subaru Outback 3,0?

Postat: tis 02 aug 2011, 14:55
av matzen10
En kollega på jobbet har just en sån modell, en -08. Den snittar 1,2 liter/mil, utslaget på helår. Kör mycket landsväg men även i skogsmarkerna. Han kör gärna "friskt" ;-).

Så jag tror att det går att komma ner 10% på den siffran, utan ansträngning. Men det verkar vara svårt att hålla sig till hastighetsgränserna..2 fortkörningsböter på en och samma vecka :-))

M V H
--_> Matz

Re: Subaru Outback 3,0?

Postat: lör 20 aug 2011, 23:19
av camaro69
Outbacken med 3,0 är en helt underbar bil att köra. Hade nöjet att testa en hel vinterdag på ett flygfält.
Var överraskad av dom goda köregenskaperna.
Men en sniken 2,5 går bort.

Men det blev en V70 R i stället.