Sida 1 av 13
E 10 ska ersätta 95 Oktan från 1 maj
Postat: tor 17 feb 2011, 14:50
av Turbo_virus
Re: E 10 ska ersätta 95 Oktan från 1 maj
Postat: tor 17 feb 2011, 15:24
av mikebike
En korrekt rubrik hade kanske varit att E10 skall ersätta E05 ?
Re: E 10 ska ersätta 95 Oktan från 1 maj
Postat: tor 17 feb 2011, 15:44
av gnestakalle
Verkade bra att ha Volvo i alla fall. :D
Mvh GK
Re: E 10 ska ersätta 95 Oktan från 1 maj
Postat: tor 17 feb 2011, 15:57
av ~Kalle~
Flyttar tråden till Allmän Bil-diskussion.
Jaha måste vi byta olja oftare i motorn nu? Vad händer med gummipackningar etc som etanolen sägs vara aggressiv mot?
/Kalle
Re: E 10 ska ersätta 95 Oktan från 1 maj
Postat: tor 17 feb 2011, 16:36
av PTV
Möjligt att jag inte har förstått de här finare benämningarna som E10 och E05 men om man nu har någon form av etanol i dessa bilar så lär det ju plötsligt gå åt myyycket mer bränsle i landet samtidigt som kostnaderna skjuter i höjden för den enskilde fordonsägaren när detta etanol bränsle i sin tur förbrukas fortare än motsvarande bensin.Låter ju snudd på totalt vansinnigt.Men vad annat är att förvänta sig av denna Alliansregering som sitter vid makten oavsett vem som bestämt detta tidigare som hänvisning.Kanske till och med mer lönsamt att då börja köra på det dyrare raketbränslet V-Power vilket redan var snudd på banalt att ha i en ordinär bensintank för normal körning. ?:-/
Re: E 10 ska ersätta 95 Oktan från 1 maj
Postat: tor 17 feb 2011, 17:00
av MattiasD
Äntligen! Kul att man väljer att göra en etanolprodukt av gamla BF95-pumpen. Det är en bra markering.
Om Volvo anser det ok att tanka E10 vore det konstigt om packningarna tog skada. Och serviceintervallet är oförändrat av samma skäl. Men att etanol skulle vara agressivt mot packningar är dessutom, turligt nog, felaktigt.
Studier visar att förbrukningen i volym sjunker med vissa inblandingar av etanol, upp till E20, sedan stiger förbrukningen i volym. Energiförbrukningen minskar alltid då etanolen höjer verkningsgraden.
Re: E 10 ska ersätta 95 Oktan från 1 maj
Postat: tor 17 feb 2011, 17:14
av Alucinor
mikebike skrev:En korrekt rubrik hade kanske varit att E10 skall ersätta E05 ?
Nope. E10 ersätter 95 oktan from 1:a maj.
http://www.expressen.se/motor/1.2333615 ... nya-soppan
Re: E 10 ska ersätta 95 Oktan från 1 maj
Postat: tor 17 feb 2011, 17:34
av jockep83
Vad kommer denna soppa att kosta då tro??? Kommer bilen dra mer eller mindre. förstod inte riktigt vad mattiasD menade
Re: E 10 ska ersätta 95 Oktan från 1 maj
Postat: tor 17 feb 2011, 17:57
av ~Kalle~
Ska bli riktigt intressant att se om (hur) bränsleförbrukningen förändras.
Bränslet ska bli billigare, eftersom man ökar etanolhalten, frågan är om det blir så i praktiken...
/Kalle
Re: E 10 ska ersätta 95 Oktan från 1 maj
Postat: tor 17 feb 2011, 18:02
av PTV
Priset kommer definitivt att gå upp ytterligare "jockep83" och förbrukningen kommer definitivt att öka med en normal Volvo.Men vad gör väl det, bara man har markerat att det är okey (ironi 1) med en prisökning samt en ökad förbrukning om det är mer miljövänligt.Man kan ju t ex importera detta etanol från fattigare länder som ställer om sin livsmedelsproduktion till etanoltillverkning istället då blir det ju ännu billigare (ironi 2).Att sedan dessa matpriser i dessa länder skjuter i höjden och i värsta fall innebär svält gör ju inte ett dugg bara man är miljövänlig i resterande I lands värld (ironi 3). :D