Sida 1 av 1
vad menas med kalibreringscertifikat till momentnyckel
Postat: ons 24 nov 2010, 15:26
av volvotomas
Hej jag ska köpa en momentnyckel, jag har sett att det är med kalibreringscertifikat till en del nycklar vad menas med det, är det just hur den nyckeln är kalibrerad. mvh Tomas
Re: vad menas med kalibreringscertifikat till momentnyckel
Postat: ons 24 nov 2010, 15:51
av Marlboroman
Det är helt enkelt ett intyg från när dem kalibrerade nyckeln på fabriken så man kan kolla att et ger rätt monent och vilken eventuell avikelse det har. Och intyget är just för den nyckeln.
Re: vad menas med kalibreringscertifikat till momentnyckel
Postat: ons 24 nov 2010, 16:00
av Rådlös
Ja, certifikatet skall gälla just den nyckeln som är i samma förpackning (om det finns någon sådan?) Då skall även serie- och tillverkningsnummer m.m. stämma. Det skall också framgå vilka kontrollmetoder man har använt och vilka instrument. Samt naturligtvis datum och namnunderskrift etc. etc. Läs igenom certifikatet och se om du hittar motsvarande nummer på verktyget.
Jag antar att du är privatperson och hempulare? Då skall man ha klart för sig att en sådan här kalibrering i efterhand kostar många gånger mer än vad ett nytt verktyg kostar. Så är du hempulare, var rädd om ditt verktyg och sköt om det enligt instruktionerna. Missbruka det inte till sådant det inte är avsett för. Då blir det i dom flesta vederhäftiga hempulares värld likvärdigt med ett "nykalibrerat" verktyg även om det är 10 år gammalt.
Du kan ju lätt göra en kontroll själv om du t.ex. har en skruv som du vet är dragen med en nykalibrerad momentnyckel. Ställ in samma moment och provdra. Stämmer det, så vet du din är OK, i alla fall på det värdet.
Om vi tänker oss att du skall dra ett topplock t.ex. Då tror jag att det är nog mer viktigt att alla aktuella skruvar eller muttrar blir dragna med samma moment än om det skulle skilja, låt oss säga +/- 1 kpm från vad instruktionerna säger. Det viktiga är nog att alla är lika.
Att man har kalibreringscertifikat på sådana här grejer, beror bland annat på att firmor som gör jobb åt andra är ofta ISO-certifierade. Då skall dom kunna visa upp att dom jobbar enligt vissa regler och metoder samt använder bara certifierade verktyg m.m. I praktiken är detta en metod att kunna motivera priserna på jobben gentemot "skumma källarfirmor" med lösaktiga tillfällighetsarbetare utan kontroll. Man vill alltså kunna visa upp för kunden att "Så här jobbar vi på den här firman!". Det finns andra skäl till kalibrering också, säkerhet t.ex.
Re: vad menas med kalibreringscertifikat till momentnyckel
Postat: tor 25 nov 2010, 13:43
av volvotomas
Får tacka så hemskt mycket för den informationen.