Sida 1 av 2

Ford/Bilia misslyckades idag.....

Postat: mån 06 sep 2010, 18:57
av Racetwin2
......att koppla in nyckelavstängning till krockkudden i vår andrabil en ny Fiesta. De hade fått fel grejer från Tyskland. För det första tar de hutlöst betalt för detta. 2700 kr kostar det!! Skall säkerhet för barn vara så dyrt frågar jag mig? Samma sak på min Volvo kostar ju 500Kr.

Förutom att de misslyckades att montera grejerna idag så var bilen inte i ordning när vi hämtade den. Reglagen till klimatanläggningen satt lösa och sådant gör mig rädd för att de inte vet vad de gör "bad vibes"..... Mekaniken säger till mig att "Vi är inte vana vid sådana här bilar för vi har de inte så ofta". ÄR DET DET EN KUND VILL HÖRA SOM JUST LÄMNAT SIN BIL TILL DEM???? Fick alltså lämna bilen och åka och handla så länge. När jag skulle hämta den igen hittade de inte nyckeln. Den låg inne i verkstan visade det sig efter massa letande.

Vad är det med Bilföretag egentligen? Jag har haft några olika fabrikat och kundservice existerar verkligen inte. Har några skräckexempel just från Bilia:

-Jag hade för några år sedan en helt ny Clio som var inne sex gånger på verkstad utan att de löst problemet med ojämn tomgång. Sjätte gången fick de byta hela insugningsboxen. Två gånger lämnade jag dessutom in den bara för att få reda på att grejerna inte fanns hemma när jag skulle hämta ut den, dvs jag hade inte behövt lämna bilen överhuvudtaget. Kolla innan tack!

-När jag skulle beställa touch up paint så tog de reg.nummret och meddelade att jag skulle komma tillbaka tre veckor senare. När jag gjorde det och det visade sig att mina grejer sålts till någon annan hävdade Bilia att deras beställningar aldrig liggerkvar så länge som tre veckor.

-Skulle köpa en oljepluggsnyckel till en Laguna. Hittade den inte i hyllorna och stod i 20 minuters kö. När jag kommer fram så säger killen. Men de ligger där i hyllan. Han gick med mig runt och ALLT var slut i hela hyllan. Minst 10 olika artiklar som var helt slut......Kan inte hänt över dagen liksom.....

-Kunden som stod innan mig när jag skulle köpa oljepluggsnyckeln skulle hämta ut en ny stereo då hans blivit stulen. Bakom disken hävdade de att "personen som skötte dessa ärenden var på semester". -Men mina papper ligger där borta, säger kunden. allt skall vara klart. -Ledsen men du får lösa ut de kontant och ur egen kassa så länge. 7.000 kr blir det meddelade expediten. -Ja det är väl bara att betala sade kunden. Sedan hittar de inte hans grejer på lagret. -Du kan få stereon och två högtalare men de två andra hittar vi inte sade de.......-Men jag vet att de skall finnas för ni stod med dem i handen när ni ringde mig igår sade kunden. Efter 15 minuters letande hittade de grejerna.

-Kollegan mötte sin egen bil på lunch trots att den skulle vara inne på service. Det visade sig att personalen använde den för privatärenden över lunch. De hade inte räknat med att möta min kollega men han hade en lånebil och hans V70 Titanium var så ny att den knappt fanns på vägarna.

Har ni varit med om liknande saker eller är det bara jag som har otur? Inte skall det väl behöva vara såhär?

Skärp er bilföretag!! Det duger inte med det kundbemötande ni har idag. Jag får bättre service och bemötande när jag köper en big-Mac för 15 kr!

Re: Ford/Bilia misslyckades idag.....

Postat: mån 06 sep 2010, 20:36
av erikn
Inte specifikt den här tråden, men det är därför jag köper gamla bilar (inte dyra i inköp) och försöker göra så mycket jag kan själv. Visst kan det hända saker pga att man har en gammal bil, men den risken tar jag gärna med tanke på vad som händer på verkstäder och prisbilden.

Har egentligen bara en verkstad jag litar fullt på, och det är en ensam mek med en lift. Håller till i en källare nära Älvsjö station.

Re: Ford/Bilia misslyckades idag.....

Postat: mån 06 sep 2010, 22:06
av camaro69
Du får väl lämna in bilen på Mc Donalds om dom har bättre service. :wink:

Det är ju dessvärre inte mekanikernas fel att det blivit allbilsverkstäder. Fan det är ju Hund-aj och diverse andra skitmärken som ska lagas på Volvoverkstaden.

Grabbarna på golvet får ju inte den välbehövliga utbildning dom behöver för att klara av alla märken som numera ska lagas/servas.

Re: Ford/Bilia misslyckades idag.....

Postat: mån 06 sep 2010, 22:13
av Rådlös
En snarlik händelse som den du berättar om din kollega som mötte sin bil på gatan. Men mycket mer blamerande.
Detta är snart 20 år sedan. Jag hade lämnat in min bil på service till Bilia. Det gick enligt planerna. Men några månader senare fick jag en påminnelse om obetalda P-böter! Det visade sig efter lite efterforskning att mekanikern hade "provkört" min bil förhållandevis långt och dragit på sig P-böter och struntat i att betala, på en gata som jag aldrig hade varit och än mindre kände till att den fanns. Det reddes upp och mekanikern fick en rejäl utskällning av verkstadschefen, inför publik i kundmottagningen! Naturligtvis fick han betala också.
Samma verkstad gjorde också rejält bort sig något år tidigare. Detta var leasingbilar och alla var levererade ganska samtidigt. Vi var resemontörer och körde någorlunda lika sträckor i början, så första servicen när oljan i bakaxeln skulle bytas inträffade inom en ganska snäv tidsperiod för bilarna. Ungefär 2 - 3 veckor. Nu var det så att alla dom här bilarna, jag tror det var 25 stycken, hade automatisk diffspärr och skulle ha "specialolja". Detta missade servicemekanikern på minst ett tiotal bilar, och fyllde i "vanlig" bakaxelolja med påföljd att bakaxlarna havererade och bilarna blev stående. :shock: :shock: :shock:
Jag blev dock inte drabbad. Bilia hade väl lärt sig att läsa i typkoden när jag kom med min bil, någon vecka senare än dom andra grabbarna.
Jag kan tillägga att vi fick senare lösa in bilarna om vi ville behålla dom, och min bil går än i dag. Den har gått + 35 000 mil. Volvo 245 -92.
Efter p-böterna anlitade jag alltid en annan verkstad (inte Bilia) för min bilsevice.

Re: Ford/Bilia misslyckades idag.....

Postat: mån 06 sep 2010, 23:09
av nolimits
Har fram till dags datum alltid blivit trevligt bemött på Bilia.Hoppas att det håller i sig.Däremot var Ford / Hedbergs en total katastrof.Aldrig minsta del på lager, klarade aldrig av att reparera sina egna bilar ordentligt, spelade live dansbandsmusik och sålde varmkorv !?.Lite grann som ett djävla nöjesfält.Deras mekaniker var fullständigt tappade bakom en vagn och talade ibland till kunden som om de inbillade sig att alla hade en tvåårings intelligens.Vid ett tillfälle med bilen på Hedbergs hade jag stora problem med tomgången där motorn bara dog stup i kvarten efter att ha fått bytt insugs och utblåsningspackningarna på en V6 motor.Hedbergs förklaring till detta var att det berodde på att motorn var så tät så den självdog på tomgång !!??, ha ha ha ...

Lämnade den direkt till en mindre verkstad som genast bytte ut ett tomgångsrelä som fått kortslutning i samband med Hedbergs skruvande.Det blev aldrig mer fler besök på Hedbergs och inga fler Ford heller för den delen.Saab ska vi bara inte ta upp, för de var så korkade så min största önskan var för många år sedan att deras lokaler brann upp för att skona alla Saab ägare från vidare urusel service.Honda var däremot suveräna.Kändes som om man var en riktig kund i deras lokaler med ett helt unikt bemötande där allt fungerade exemplariskt utan en massa konstiga bortförklaringar. :D

Re: Ford/Bilia misslyckades idag.....

Postat: tis 07 sep 2010, 18:39
av Racetwin2
Ja det låter som varierande kvalitet. Kul att höra att Honda iaf verkar vara reko. Jag hade en gång en Mazda och Scanauto var rena katastrofen men det var på 90-talet så mycket kan ha hänt.

Men att man inte skall kunna vara säker på proffsig hjälp på vissa firmor eller att ens bil blir väl omhändertagen är skit. Ja att köpa en begagnad bil är ju ett alternativ men någon måste ju köpa nya också för att fylla på begagnatmarknaden men jag förstår vad du menar camaro69. Det finns många driftsäkra bilar därute till ett bra pris och där man förmodligen får riktigt bra pris och proffsig hjälp hos den lilla icke-märkes-verkstan eller om man tom löser det mesta av servicen själv. I 90% av fallen är det ändå bara Olja + filter och några kontroller.

Re: Ford/Bilia misslyckades idag.....

Postat: tis 07 sep 2010, 19:25
av Racetwin2
Efter att ha skrivit ett upprört mail idag har jag fått en skriftlig ursäkt. De skulle även prata med mekanikern. Dessutom får jag 1.000 kr i kompensation. Hoppas nu bara de löser problemet rent tekniskt och har delarna framme tills barnet kommer.

Re: Ford/Bilia misslyckades idag.....

Postat: tis 07 sep 2010, 23:06
av llesrof
Emiljonsson7 skrev:...

Skärp er bilföretag!! Det duger inte med det kundbemötande ni har idag. Jag får bättre service och bemötande när jag köper en big-Mac för 15 kr!
Var köper man en Big Mac för 15 spänn..?

Re: Ford/Bilia misslyckades idag.....

Postat: ons 08 sep 2010, 10:30
av erikn
Emiljonsson7 skrev:Ja att köpa en begagnad bil är ju ett alternativ men någon måste ju köpa nya också för att fylla på begagnatmarknaden men jag förstår vad du menar camaro69. Det finns många driftsäkra bilar därute till ett bra pris och där man förmodligen får riktigt bra pris och proffsig hjälp hos den lilla icke-märkes-verkstan eller om man tom löser det mesta av servicen själv. I 90% av fallen är det ändå bara Olja + filter och några kontroller.
Nu var det iofs jag som skrev, men jag är faktiskt tacksam att det finns folk som köper nya bilar, så att det finns något till mig. Senaste bilen jag köpte hade jag tänkt att jag skulle sköta om bättre, men tiden räcker inte till. Men mycket åkande blir det. Ca 4000 mil i turbon, ca 1500 mil i sugisen, över 1000 mil på mopparna. Och då är det inga långa semestertrippar, bara Gotland i somras. Frugan cyklar även en hel del till jobbet. Två sportande ungar med skjutsningar över hela storstockholm är det som gör det hela.

Re: Ford/Bilia misslyckades idag.....

Postat: ons 08 sep 2010, 21:54
av aalex
Jag lämnade in bilen för någon dag sedan för jag hade för mycket syre i förbränningen. Jag kunde konstaterad det själv men kunde inte finna läckan. Fastän jag försökte. Dom diagnosticerade att jag behövde byta spridarnas tätringar. Efter bytet så har jag samma kod och motorelektroniklampan lyser igen. Så nu drar jag mig för att lämna in bilen. Jag kanske kan gissa lika bra som Dom. Och så glömde dom ljuset på så jag kunde inte komma iväg när jag hämtade bilen. Och när jag försökte använda nyckeln att öppna manuellt gick något sönder i låset. Just nu har jag plockat isär dörrlåset och skall skaffa ett nytt. Min egentliga fråga som jag nu sitter och grunnar på är om det är lönt att lämna in bilen igen eller är det lika bra att jag fixar det själv. Jag brukar alltid kunna det förr eller senare. För om dom inte kan finna felen med den testutrustning dom har – och jag måste betala för varje försök – så kan jag få många begagnade delar för samma summa för att använda i trial and error – eller så finner jag den läckande packningen till slut ändå. Eller så skaffar jag ett bättre diagnosinstrument och släcker lampan när jag stiger ur bilen.

Jag sitter och grunnar på saken just nu och därför registrerade mig. Är det lönt att gå tillbaka ? Efter mina första försök för 30 år sedan har jag klarat av allt själv - dom gjorde inte de jobb dom skulle göra då. Det kunde jag själv upptäcka. Men idag jag är lite trött på att ständigt meka med mina bilar. Jag drar mig dock väldigt mycket för att återvända till företaget.