Sida 1 av 1

Volvo PV återkallar 8 500 mijöbilar

Postat: tor 09 jul 2009, 12:26
av Severin
Volvo PV återkallar 8 500 mijöbilar


Volvo Personvagnar återkallar 8 500 miljöbilar efter att ett konstruktionsfel på bränslepumpen upptäckts.

Felet gör att bilen helt plötsligt kan få motorstopp.

Hittills har drygt 400 bilar drabbats.

Än har felet inte orsakat någon olycka.

– Men det kunde ha gått illa. Vi är helt tagna på sängen av problematiken och vill nu undanröja all osäkerhet. Därför erbjuder vi alla att lämna in bilarna för reparation, säger Bo Larsen, presschef för Volvos försäljningsbolag i Sverige, Volvo Personbilar, till TT.

7 500 bilar i Sverige
Bilarna det handlar om är Volvo V 70 2,0 flexifuel och Volvo S 80 2,0 flexifuel. De är byggda från slutet av november 2007 till halva september 2008. De flesta, 7 500 bilar, finns i Sverige.

Re: Volvo PV återkallar 8 500 mijöbilar

Postat: tor 09 jul 2009, 16:53
av *pettson*
där ser man så olika man kan se på saker och ting..
I staterna såg man problematiken runt gasspjället som en potentiell olycksrisk, så där fick man byta allt på alla oavsett mil och annat GRATIS.
Här tog man och tar man fortfarande betalt.
Nu har problematiken kommit till bränslepumpen och där verkar nu även lilla sverige tycka att det är en risk.
Återstår nu då att se om ägarna får det gratis, eller om dom får betala för det i slutändan.

Re: Volvo PV återkallar 8 500 mijöbilar

Postat: tor 09 jul 2009, 20:31
av Hemulen
Tja.....Då gäller det att "mersälja",att ge mekanikerna order om att påpeka det minsta lilla fel för att dämpa eventuell förlust. T.ex: "Tycker gummina te avgasset ser lite döliga ut",så vi bytter dom jävlarna när vi ändå håller på. ......Sedan lite salt på räkningen.........+ lite kaffeautomater...... så kan kanske det hela bli en vinst..... :lol: