Sida 1 av 1
Hur kopplar man denna generator?
Postat: ons 02 feb 2022, 16:10
av Jonas_latt
Fick tag i en ny universal generator men finns ingen kraftig plus anslutning.
Anta att alla de blåa är ström?
20220131_174638.jpg (1.98 MiB) Visad 1407 gånger
20220130_143822.jpg (1.71 MiB) Visad 1407 gånger
Re: Hur kopplar man denna generator?
Postat: ons 02 feb 2022, 18:07
av lennarte
Denna generator ser ut att kräva en extern laddningaregulator. Normalt är detta inbyggt i kolhållaren, som då bara har ett stift. Denna kolhållaren har 3 st stift, fömodligen då D+ (från laddningslampan) DF (reglering av laddnings strömmen) och D- (till jord). Det ser ut som det är 3 st (blå) kablar till B+ (laddnings strömmen), men dom ska då kopplas ihop externt med dioder. Har du ett externt laddnings relä, kopplas det ihop där. Och då kopplar du både laddningslampan och kabeln till batteriet där. Detta är en gissning av mig, baserat av min erfarenhet av hur det såg ut förr. Någon annan kanske har en bättre lösning.
Re: Hur kopplar man denna generator?
Postat: ons 02 feb 2022, 19:18
av Jonas_latt
Fan det stämmer nog. Va D+ D— och Df.
Va inte meningen att jag skulle ha externt laddnings relä.
Någon annan som vet?
Trodde inte man hade separat laddningsrelä på nyare generatorer.
Re: Hur kopplar man denna generator?
Postat: ons 02 feb 2022, 21:41
av lennarte
Jonas_latt skrev:Trodde inte man hade separat laddningsrelä på nyare generatorer.
Det har du nog rätt i. Har inte sett det på länge
Re: Hur kopplar man denna generator?
Postat: tor 03 feb 2022, 20:09
av Jonas_latt
Kan meddela att jag va förbi en firma som pysslar med bil el idag. Detta va absolut ingen bil generator. Han prata om 3 fas 220v. Så får väl hiva skiten.
Tack ändå för tips
Re: Hur kopplar man denna generator?
Postat: tor 03 feb 2022, 22:42
av Rådlös
HIVA!!!??? Den är ju värd sin vikt i guld nu när eleräkningarna har ökat med 30 - 40 %. Det finns fullt med bysmeder och uppfinnarjockar som gärna skulle ta över den.
Re: Hur kopplar man denna generator?
Postat: fre 04 feb 2022, 19:06
av Jonas_latt
Jo tänkte först sälja vidare. Men vet ju knappt vad det e. Eller beteckning mm svårt att sälja då
Re: Hur kopplar man denna generator?
Postat: fre 04 feb 2022, 21:24
av Rådlös
Tag en multimeter och mät på den. Du ohmmäter spolarna i det du gissar är varje spole. Får du ut tre lika värden så har du hittat varje spole. Är du osäker så bjud in en elektriker. Det duger med en vanlig installationselektriker. En sådan skall kunna mäta det. En gissning: Av den fysiska storleken kan man gissa att den har suttit i något spänningsaggregat. Jag Googlade lite ostrukturerat och här är några exempel på vad det kan handla om:
https://kvanumsjarn.se/category.html/3-fas-bensinelverk
Förutsatt att den är hel så kan den vara värdefull för "rätt person".
Om det står någon märkning i t.ex den vita plastkontakten: R S T bredvid varje flatstift så är det dom tre faserna. Dom kan också heta L1 L2 L3. Om det är en 0 (nolla) någonstans så är det jord. Om det finns en skyddsjord skall den se ut så här:
https://www.google.com/search?q=symbol+ ... e&ie=UTF-8
Alltså den ringen med ett antal liggande parallella streck och ett stående streck i mitten. Skyddsjorden skall vara direkt ansluten till metallhöljet.
Re: Hur kopplar man denna generator?
Postat: lör 05 feb 2022, 09:20
av Jonas_latt
Tack så jättemycket för tydligt svar.
Står D+ D— och Df. Som på en bil generator. Sen tre blåa som inte står något