Sida 1 av 2

XC70 vs Svart (slalom)backe... Ej film :(

Postat: lör 27 sep 2014, 21:18
av 14683
Hade skettrist idag så jag tog med kusinen ut och letade... nöje! Kom på att vår lokala (och imponerande usla, detta är Dalsland trots allt, knappt en kulle att kalla berg i sikte) utförsåkningsplats är stängd då det inte är vinter och därmed... err... tillgänglig för allmänheten, om du frågar mig. Haha! Är inte inhägnat område eller liknande, bara några rätt rejäla (300m) långa utförsbackar nära en grusväg och ett litet skjul intill.

Blött och jävligt var det, högt gräs i backarna och den enda tillgängliga backen var den "svarta backen". För er som inte åker utför på vintern så är svart backe på ren svenska fi**brant. :D Vet inte exakt hur brant, ca 25-30% lutning iaf med diverse sänkor och toppar.

Filmade tyvärr inget, har ingen frän modern telefon med kamera meeeen ville ju se hur det skulle gå med en nästan standard :

XC70 D5 2005 (Haldex 2) manuell 6vxl (Autotech preppad men knappast jätterelevant vid 1000 rpm) och DSTC av såklart, kom ingenstans alls med skiten på. Inte oväntat.

La i 1'an och började puttra upp i ca 1000 rpm, mer gas och alla 4 spann, mindre och det började skaka såklart. Slöborrade uppåt ca 50 meter rakt upp mot guds rike och insåg att gräset började bli djupare och riktigt svamp/moss/gegg/stilla havet-aktigt. Väjde lite för diverse småkullar i pisten och stannade vid ca 80m upp (är höga lyktor med 30m mellanrum utplacerade i mitten av backen för att använda som måttstockar för distans) och konstaterade att det var för djupt och mjukt för att fortsätta uppåt.

Vände 180 grader och brummade nere på motorbromsen. Klart kul! Förvånansvärt att man kom någonstans alls, blött mjukt/djupt gräs är rätt jävligt. För att konstatera hur mycket bilen sjönk ner ibland så fanns det gräs på diverse skyddsplast/plåt under bilen efteråt men den fastnade fanimej aldrig haha! Spann bara 2-3 gånger och det minimalt. Har vanliga Nokian Hakka Blue standarddäck med 4-5mm kvar (varierar) som är standard 215/65/16. Länge leve tung stabil Volvo! Med diffspärr eller modernare offroadfadäser till utrustning hade man fan kommit hela vägen upp for sure! Eller lite högre markfrigång :p


Någon som har tips på "underhållande" körning som inte är direkt olaglig och ganska tillgänglig för någon som bor på gränsen till södra Värmland?
Vi har varken berg eller något som ens liknar fräna terrängbanor som finns på andra håll... Bara mil efter mil med trista grusvägar osv. Vill ju leka lite med min älskade bil i väntan på snön! :mrgreen:

Re: XC70 vs Svart (slalom)backe... Ej film :(

Postat: mån 29 sep 2014, 21:40
av llesrof
Jag skulle också vilja testa min under ordnade omständigheter. Jag har testat att köra ut på en öde strand en hösteftermiddag. Jag kom en billängd innan jag fastnade. Alla hjulen spann och jag sjönk djupare och djupare. Till slut tog jag mina textilmattor, självklart de speciella för XC-modellen, och petade in under hjulen. Sedan gav jag fullgas. Mattorna flög iväg men upp kom jag.

En annan gång fick jag ett ryck när jag och en kompis var ute på picknick. Jag körde av vägen och in på en traktorstig. Enligt GPS:en var det en väg och jag skulle komma ut på stora vägen en bit längre fram. Om jag kört rätt. Jag körde inte rätt. Vägen blev sämre och sämre och det gick mer och mer uppför. Men fram kom jag. Det gällde bara att ta det försiktigt över stenarna så att jag inte slog i underredet.

Favoriten var nog ändå när jag och samma kompis skulle besöka en borgruin. Vi körde in där skylten pekade och det var inte mer än en kostig. Vid närmare eftertanke var det nog inte tänkt att man skulle köra den vägen. Men det gjorde vi. Väl framme var det en liten äng och en finfin fikaplats med bord och bänkar. Volvo CrossCountry - tar dig liiiite närmre målet. Ett stenkast därifrån såg vi en aspalterad cykelbana som man korsade för att komma till ruinen. Man hade kunnat stanna vid stora vägen och gått på cykelbana. Men det visste inte vi.

Jag är lite restriktiv med att ge mig ut så här. Jag vill inte vara till besvär för andra genom att råka köra på deras mark. Farsan har en sommarstuga mitt ute i skogen och det är en jäkla trafik dit av idioter som är nyfikna och vill se vart den där lilla vägen leder. Ja, den leder fram till en privat mark och vars infart numera är avspärrad med en låst kedja så det blir till att backa hela vägen tillbaka. Sedan är jag feg och rädd om bilen. Därför skulle jag inget hellre vilja än att testa den på en enkel terrängbana där det finns folk som kan dra loss mig om jag fastnar.

Re: XC70 vs Svart (slalom)backe... Ej film :(

Postat: tis 30 sep 2014, 05:06
av gubbstrutt
volvo modell valp rekas för er :mrgreen:


hasse.

Re: XC70 vs Svart (slalom)backe... Ej film :(

Postat: tis 30 sep 2014, 06:48
av llesrof
Volvo valp..? Tssssssss. Vägrar köra utan automatlåda och servostyrning. Hägglunds BV206 får det vara om jag inte får köra CrossCountry :D

Re: XC70 vs Svart (slalom)backe... Ej film :(

Postat: tis 30 sep 2014, 09:11
av MartinS
Bild

:-)

Re: XC70 vs Svart (slalom)backe... Ej film :(

Postat: tis 30 sep 2014, 11:28
av 14683
Haha på bilden, veeet men det började mörkna och vi hade ingen reko teknologi med oss utom den vi satt i som jag körde. :D

Håller med Ilesrof annars, man vill ju inte sabba någons mark eller egendom för jösses vad det rycker i "här-svänger-vi-in-och-leker"-delen av hjärnan när man ser ett fint blött gräsfält men gräs ägs alltid av någon, vill inte lera sönder det lixom!

Man skulle ha bott i norra norrland. Tidig vinter, such fun!

Re: XC70 vs Svart (slalom)backe... Ej film :(

Postat: tis 30 sep 2014, 22:12
av llesrof
För några vintrar sedan lekte byns ynglingar med sina skitbilar på sjön här i byn. Det såg rätt kul ut om man bortser från allt buller de orsakade. De verkar anse att det är viktigt att bilarn bullrar mycket. Det hade vart kul att testa men det finns inte en chans i helvete att jag kör ut där. Det skulle bli jobbigt att förklara för försäkringsbolaget varför min bil hamnat på sjöbotten och med en Volvo 740 inkörd i sidan.

Re: XC70 vs Svart (slalom)backe... Ej film :(

Postat: tis 30 sep 2014, 22:27
av Perc
Jag är uppväxt bredvid havet och då jag var typ 15 blev det poppis med "isbilar". Det var ett gäng på några stycken, ungefär jämnåriga med mig, som körde som fullkomliga idioter ute på isen. Kul att vara ute och skida med familjen och behöva riskera att bli mosad av en Volvo 142 med bortkapat avgas som kommer sladdandes i 110 utan kontroll.

På den tiden ville jag givetvis inget hellre än att vara med och leka. :lol:

Re: XC70 vs Svart (slalom)backe... Ej film :(

Postat: lör 04 okt 2014, 20:18
av gubbstrutt
[quote="Perc"]Jag är uppväxt bredvid havet och då jag var typ 15 blev det poppis med "isbilar". Det var ett gäng på några stycken, ungefär jämnåriga med mig, som körde som fullkomliga idioter ute på isen. Kul att vara ute och skida med familjen och behöva riskera att bli mosad av en Volvo 142 med bortkapat avgas som kommer sladdandes i 110 utan kontroll.

På den tiden ville jag givetvis inget hellre än att vara med och leka. :lol:[/quo

menar du att de körde fast det var familjer ute samtidigt ??.

hasse

Re: XC70 vs Svart (slalom)backe... Ej film :(

Postat: lör 04 okt 2014, 21:27
av ER
Bättre att dom håller till på isen än på vägarna där dom gör större skada.
Är isen bara tillräckligt tjock så är det ingen fara att braka igenom, bara småungarna med nytaget kort eller utan kort som inte vet sina begänsningar i körförmåga håller sig borta när en annan låter bilarna sträcka på sig under kontrollerade former.
Skoter och 4-hjuling är inte så tråkigt det heller. Med XC:n finns förutsättningar till riktigt puderrace i vinter när andra bilar inte kommer fram dit man håller till.
Är ju tack vare bakhjulsdriven rallyutrustad BMW på isen man lärt sig köra på bredden kontrollerat längre stäckor än bara tillfälligt orsakat av hög fart, långt roligare än 4 krafs.
"Isbilar" har aldrig tappat sin popularitet här trots en del "dåliga" vintrar men många fuskar med agadiff på sina leksaker.
Givetvis finns inga andra än bilarna i fråga på isen under sessionerna i området.