Sida 1 av 1

V70 2002

Postat: sön 15 sep 2013, 15:03
av ceddan9
Hej.
Jag har fått ett erbjudande med en V70 2002. Vet inte egentligen ingenting om den. (tror det är en 140 Hk)
Vad är bra med den bilen?

Vad finns det att flagga för, vad är bristerna?

/ceddan

Re: V70 2002

Postat: sön 15 sep 2013, 16:44
av Jackson75
Börja med att ta reda på VAD du köper, viken motor som sitter i den. Kan inte köpa grisen i säcken!

Re: V70 2002

Postat: sön 15 sep 2013, 18:07
av Wirf
Som stolt volvoägare vill jag tipsa dig om att titta lite närmare på slitdelarna i framvagnen.

Fördelar:
Bekväm
Säker
Bra lastutrymme

Som jackson75 säger, ta reda på mer om bilen t.ex miltal, motor, är den servad ordentligt och om kvitton på utförda rep. finns.

Vad är begärt pris för bilen?

Re: V70 2002

Postat: sön 15 sep 2013, 19:41
av Jackson75
Kolla kamremsbyte(n), ev större reparationer som kopplingsbyte eller motor reparationer, etc
Om vi antar att det är en 140hk sugis så lär du ha volvo problematiska gasspjäll som tillverkades av Magneti Marelli, använd sökfunktionen så kan du läsa mer än du vill om detta.
Kolla med en liten spegel undertill spjället (som sitter på motorns framkant) där sitter en gul eller vit etikett.
Är den vit så är detta spjäll aldrig bytt av Volvo på garanti, är etiketten gul så är det bytt. Givetvis finns risken att det är problem ändå, men inte lika stor risk.
Dessa årsmodeller har också problem med instrument huset, som börjar leva rövare, klockan kan börja gå baklänges, varningslampan för airbag, mätare kan sluta fungera, etc etc
Använd sökfunktionen och sök efter "DIM" (Driver Information Module)