Sida 1 av 2

AC bekymmer

Postat: ons 21 aug 2013, 11:29
av Freelander
Hejsan!
Upptäckte att ACn inte längre gav någon kyla.
Kontaktade en Air Con Center vid Tanto i Stockholm.
Hade hoppats på att det bara var att fylla på köldmedel.
De ringer och berättar att "kondensorn" var slut och behövde bytas. Sedan fyller de på och allt skall vara frid och fröjd. Detta för nästan 8000 kronor.
De menade att det är standardfel och att det inte finns några genvägar.
Nåväl, bara att bita i det sura äpplet och betala.
Nu ca två veckor senare upptäcker jag att det inte kommer någon kalluft igen.
Åker förbi och visar upp bilen och de menar att generatorn behöver lite handpåläggning, det var något med spole och magnetkontakt.
För detta skall de ha ytterligare 2500 plus moms.

Jag kommer nu upp i över 10 000 kronor för att "fixa" Ac (där kanske något annat i systemet går sönder strax...?) .
Detta alltså på min VOLVO V70 Bifuel 2002 2,4.

Min fråga, är detta normala pengar - eller är jag på väg att bli blåst?
Detta med generatorn, och magnetkontakt, finns det genvägar för en normal hemmafixare...?

Tack på förhand!

Re: AC bekymmer

Postat: ons 21 aug 2013, 16:09
av m2c
Magnetkontakten går att fixa själv, sök på schimsa ac på forumet.

Re: AC bekymmer

Postat: ons 21 aug 2013, 17:11
av Danne855
Med generatorn menas kompressorn eller har jag missuppfattat något?

Ska ju inte finnas en generator i AC systemet och den generatorn som finns borde inte påverka AC:n.

Re: AC bekymmer

Postat: ons 21 aug 2013, 17:50
av m2c
Menar de inte att generatorn laddar som mest vid nystartad bil, och då räcker strömmen till att dra magneten. Jag tror det räcker att schimsa om kompressorn och inte röra generatorn.

Re: AC bekymmer

Postat: ons 21 aug 2013, 19:35
av Danne855
En generator laddar väll ungefär lika mycket hela tiden oavsett om bilen är nystartad eller ej?

Men som m2c skriver så kolla glipan på kompressorn med ett bladmått, går den över 0.8 -1 mm så börjar den få problem när det är varmt ute.

Eller kanske är helt annat på en V70N, har inte kikat ner i en sådan.

Sv: AC bekymmer

Postat: ons 21 aug 2013, 21:50
av dieselmagnus
Gav 4800kr för byte av kondensor och torkfilter på Autoexperten i Vetlanda såbdet låter ju väl saftigt. De bytte väl torkfiltret också? Kondensor slits mex mil och år och de läcker då rätt ofta. Annars verkar Volbo fått till sitt AC system bra

Re: AC bekymmer

Postat: ons 21 aug 2013, 22:20
av m2c
Jag är ingen expert, men jag har hört att en generator laddar 14.7 vid nystartad bil. Sen när batteriet börjar bli fullt så sänker den laddströmen för att inte koka över det.

Re: AC bekymmer

Postat: tor 22 aug 2013, 11:59
av Freelander
Tack alla!
Jo, jag läste om schimsningen. Skall forska vidare kring det (och kika hur det verkligen ser ut :-)
4800 för byte av kondensor och torkfilter låter ju som en himla skillnad. Jag förstår att de fyllde på systemet och lämnade 2 års garanti de också.
Detta med torkfilter känner jag inte till - skall kolla så det blev gjort.
Någon annan som känner till prissättningen?

Re: AC bekymmer

Postat: tor 22 aug 2013, 17:53
av Waqqey
Jag har blivit offererad dryga 10.000:- för byte av kondensor och torkfilter samt självklart fyllning och täthetskontroll på Bilia.
Samma jobb skulle den ena lokala Mekonomen verkstan ha 9288:- för och den andra Mekonomen verkstan 5744:-, dock var den sistnämnda med 20% rabatt på både delar och arbete eftersom de hade en sommarkampanj. Det skiljer rätt mycket i pris om man hittar rätt företag...

För mig visade det sig dock efter egen kontroll, innan åtgärd på verkstad, att den största boven var AC kompressorn som läckte som ett såll.
Jag kommer antagligen byta delarna själv och låta någon billig ac-nisse fylla och täthetsprova.... Räknar med en total kostnad ca 6000:- för nytt torkfilter, ny kondensor och ny kompressor samt fyllning.

Hoppas det löser sig för dig! Själv ska jag panta lite burkar... ;-)

Re: AC bekymmer

Postat: tor 22 aug 2013, 19:07
av joel80
Fick priset på ca 9000kr för byte av kondensor och påfyllning på en Hyundai i30 -08. (Var ett hål i kondensorn enligt verkstan...)
Fick betala hälften då bilen var köpt mindre än 6 månader innan jag upptäckte felet (när det blev vår och varmt). Just nu är det ett ärende hos ARN som ska utreda om jag inte ska få allt betalt..

Jobbet gjordes på en mekonomen-verkstad.