Sida 1 av 1

Vad för kontakt? v70n -06

Postat: tor 01 aug 2013, 22:42
av crstonetto
Hej på er. Jag har en Volvo v70n -06 2, 5t awd och idag skulle jag kolla hur man byter lampa till positions ljuset på vänster sida och såg då en kontakt som jag ej sett förrut som ej någon "hane" var kopplad till och undrar helt enkelt om någon ser vad det är för kontakt!?

Förstår att detta är en svår fråga men chansar ändå.
Mvh Stefan
http://www.ladda-upp.se/galleri/crstone ... or-kontakt

Re: Vad för kontakt?

Postat: tor 01 aug 2013, 23:10
av Perc
Menar du vänster sida då du står framför bilen, eller vänster sida i färdriktningen? (I fackspråk talar man om färdriktningen.)

Mellan förarsidans strålkastare och luftburk sitter det en kontakt där man kan koppla in ett par extraljus. Sen i med volvos originalknapp på instrumentbrädan bara så är det klart sen. Ska man ha xenon (eller annat som kräver hög ström) kan man använda kontakten för att styra relä och ta strömmen skilt.

Men om det är på andra sidan du menar har jag inte en susning.

Re: Vad för kontakt?

Postat: tor 01 aug 2013, 23:23
av crstonetto
Hej och tack för det snabba svaret. Jo jag menar vänster sida i färdriktningen så då är det den kontakten du beskriver. Tackar.