Sida 1 av 1

olika kupefilter på v70

Postat: fre 26 jul 2013, 18:16
av abel1
Köpte nytt Kupefilter till min v70 2.4t årsmodell 01. Köpte ett med kålfilter som skulle vara bättre än de vanliga. Men nu när ja skulle byta så passar de inte i facket där de gamla satt. Utan man fick ta bort en plast pigg som satt i facket bakom och där i passade filtret. Varför är de så? Är de fel filter ja satt i?

Mvh Anders

Re: olika kupefilter på v70

Postat: fre 26 jul 2013, 20:15
av loci
Nja fel är det egentligen inte ,utan det finns 2 olika filter.
Det systemet du har i din bil(och min) får man trycka på en knapp för att återcirkulera luften istället för att ta den utifrån.
Det kupefiltret du köpte senast är för det systemet som har en avkännare(näsa) som sköter återcirkulationen automatisk.

Re: olika kupefilter på v70

Postat: lör 27 jul 2013, 10:31
av abel1
Ok så de funkar med båda modellerna då. Fast de är ingen fördel med de dyrare Kolfiltret på min bil om man inte har sånt automatiskt system?

Re: olika kupefilter på v70

Postat: lör 27 jul 2013, 13:02
av loci
Jag har kört med kolfiltret de 2 -3 senaste åren ,hade också det billigare pollenfiltret innan.
Men jag tycker att kolfiltret är bättre på att rena lukten från gamla dieselfordon och gasdrivna bussar.
Jag körde även med det lite dyrare kolfiltret i min förra bil (850) tills Volvo tog bort det ur sortimentet pga dålig efterfrågan.