Sida 1 av 1

Avgasläckage vid varmkörd motor V70 2.5T -05

Postat: lör 06 jul 2013, 17:55
av fremar
Har börjat höra något ljud som låter som att det läcker avgaser långt fram, misstänker grenrörspackningen. Det låter inget när motorn är kall utan börjar först efter att jag har kört motorn varm. Då låter det när man gasar och vid motorbromsande. Har försökt att leta efter några synliga ställen där det verkar ha läckt efter avgasröret hela vägen och hittar inget. Fast på undersidan av grenröret hittade jag något som ser ut som att det läckt avgaser där. Här är en bild på det:
Bild

Är det troligt att det är detta som låter tror ni? Hur pass svårt är det att byta packningarna till grenröret? Försökte komma åt uppifrån idag och plockade bort den första värmeskölden, den fick jag bort. Fast den som satt över turbon lyckades jag inte krångla bort därifrån.

Re: Avgasläckage vid varmkörd motor V70 2.5T -05

Postat: tis 09 jul 2013, 11:27
av fremar
Försökte spela in ljudet igår, det låter mest när motorn varvar ner vid 2000 rpm och när man motorbromsar. Låter bara om jag har kört ca 1 mil först, stannar jag bilen och den står avstängd nån minut så låter det inte innan jag kört igen. Här är en liten inspelning på hur det låter

Re: Avgasläckage vid varmkörd motor V70 2.5T -05

Postat: ons 24 jul 2013, 17:12
av peter7705
Måste man demontera värmesköldarna för att komma åt bultarna till grenröret eller kommer man åt ändå på nåt sätt ?

Sv: Avgasläckage vid varmkörd motor V70 2.5T -05

Postat: ons 24 jul 2013, 17:29
av fremar
Jo man måste ta bort dem, enligt Haynes måste man ta bort turbon och höger drivaxel mm för att ta bort grenröret på bilar med turbo. Tyckte det lät rätt så jobbigt, vet inte om man måste göra allt det för att byta packningarna till grenröret.

Re: Avgasläckage vid varmkörd motor V70 2.5T -05

Postat: ons 24 jul 2013, 17:48
av peter7705
Tänkte känna på bultarna iaf , dom jag kommer åt .