Sida 1 av 1

INGET "klonkande" ljud men ändå ett ljud

Postat: sön 14 apr 2013, 22:16
av Jacccuu
Jag har läst mycket om "klonkande" ljud från framvagnen men i mitt fall vill jag inte nämna det så :)

Vid ojämn väglag samt gupp så hör jag knarrande nästan plastigt ljud troligtvis från vänster sida. Jag tror att jag har kollat allt i framvagnen men inget är för slitet eller skadat i mina ögon. Vad tror ni att jag kan ha missat? Kan det komma till och med inifrån (tror ej det)?

Har även ett ljud från ratten som gnisslar till när jag svänger (ungefär som ett osmort gångjärn), kan även ibland "knaka" till lite i ratten. Kan man montera av kåporna och smörja ratten? Om så är fallet, funkar vanligt smörjmedel på plåtburk eller ska jag ha något smörjfett?

Väldigt tacksam för svar :wink:

Re: INGET "klonkande" ljud men ändå ett ljud

Postat: mån 15 apr 2013, 07:55
av kilowatt
Det låter ju nästan som ett radiorelaterat problem......

Re: INGET "klonkande" ljud men ändå ett ljud

Postat: mån 15 apr 2013, 08:13
av Rövarkungen
Är det som ett gnissel/kvitter nästan? Hade så på en begagnad bil, vilken visade sig vara krockad och ett par plastinfästningar till instrumentbrädan hade knäckts och låg och skavde.

Re: INGET "klonkande" ljud men ändå ett ljud

Postat: mån 15 apr 2013, 15:31
av Jacccuu
kilowatt skrev:Det låter ju nästan som ett radiorelaterat problem......
På vilket sätt?

Re: INGET "klonkande" ljud men ändå ett ljud

Postat: mån 15 apr 2013, 19:58
av varpa
Jag tror jag kan hjälpa dig angående rattgnisslet iaf för jag vet att man kan krypa ner under ratten och ta bort damasken och smörja upp rattstången.
Se Tråd: http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... 9&p=739731

Re: INGET "klonkande" ljud men ändå ett ljud

Postat: mån 15 apr 2013, 20:59
av klacken
Låter som det skulle kunna vara bussningen i övre fjädersäte som knarrar.

Re: INGET "klonkande" ljud men ändå ett ljud

Postat: mån 15 apr 2013, 22:34
av Jacccuu
varpa skrev:Jag tror jag kan hjälpa dig angående rattgnisslet iaf för jag vet att man kan krypa ner under ratten och ta bort damasken och smörja upp rattstången.
Se Tråd: http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... 9&p=739731
Tusen tack, ska kolla upp detta :-DD

Re: INGET "klonkande" ljud men ändå ett ljud

Postat: mån 15 apr 2013, 22:36
av Jacccuu
klacken skrev:Låter som det skulle kunna vara bussningen i övre fjädersäte som knarrar.
Ok, ska kolla hur den ser ut. Kanske lika bra att byta när man ändå håller på ?