Sida 1 av 1
batteri
Postat: tor 31 jan 2013, 21:52
av fredde8
Bränslevärmaren vill ej starta, kan det vara batteriet som är slött? Tyckte att det gick lite trögt när det var som kallast för en vecka sedan.Det kommer inget felmeddelande. Och om ja inte minns fel så "blockeras" värmaren om man gör tre startförsök, hur återställer man den då utan att behöva åka till volvo o bli pank? Tips på bra batteri om så är fallet, volvos original? ?:-/
Re: batteri
Postat: tor 31 jan 2013, 21:55
av Vojje
fredde8 skrev: Och om ja inte minns fel så "blockeras" värmaren om man gör tre startförsök, hur återställer man den då utan att behöva åka till volvo o bli pank?
Man gör två startförsök med värmaren och lyfter sedan batteripolen.
Re: batteri
Postat: tor 31 jan 2013, 22:45
av Rövarkungen
Mig veterligen går det inte att nolla värmaren utan VIDA, dvs antingen själv eller hos Volvo.
Re: batteri
Postat: fre 01 feb 2013, 03:12
av fredde8
Vojje skrev:fredde8 skrev: Och om ja inte minns fel så "blockeras" värmaren om man gör tre startförsök, hur återställer man den då utan att behöva åka till volvo o bli pank?
Man gör två startförsök med värmaren och lyfter sedan batteripolen.
Ok ska prova det ,ska man göra två försök precis efter varann o sen lyfta polen?