Sida 1 av 1
V70N -02 går inte bra på låga varv + kupéfläktsproblem
Postat: mån 28 jan 2013, 13:50
av Foxperformance
Hejsan, har nyligen köpt en Volvo V70 och har fått lite problem med den, den går dåligt på låga varv, den blurra typ men så fort man gör kickdown så och den skjuter på så går den rent, sen smattra det lite i avgasröret på låga varv med?
Fel nummer 2 är min klimatanläggning funkar inte, den är helt död, de lyser inte ens vid den och jag har kollat säkring 26.
hastighetsmätaren har börjat beté sig konstigt och vad jag läst mig till är det ett vanligt fel på dom. Men kan den påverka att inte fläkten fungerar?
likaså den lampan som visar vilken växel man har i (automat) lyser inte.
Tacksam för svar
Mvh
Re: V70N -02 går inte bra på låga varv + kupéfläktsproblem
Postat: mån 28 jan 2013, 15:19
av Foxperformance
fick felkod P0032 också, den gula motorlampan lyser.
kan lambdan påverka att den gå så ojämnt på låga varv och "blurra" ?
V70N -02 går inte bra på låga varv + kupéfläktsproblem
Postat: mån 28 jan 2013, 15:48
av Esarp
Ja de kan de vara men skulle nog mer gissa på att du har ett smutsigt gasspjäll. Sök på gasspjäll så får du mkt att läsa.
Har rengjort gasspjället och fick byta lambda främre då förvärmningen va kass på denna. Men efter de så lägger tomgången fint.
Kolla även vilken Etikett som sitter på ditt gasspjäll. Vit= dålig, gul= bättre men inte perfekt. Om det är spjället så finns det företag att lämna de till som renoverar de till dig.
Re: V70N -02 går inte bra på låga varv + kupéfläktsproblem
Postat: mån 28 jan 2013, 18:58
av Foxperformance
okej, men varför får jag felkod på lambdan? raderade den men den kom tillbaka igen..
Re: V70N -02 går inte bra på låga varv + kupéfläktsproblem
Postat: mån 28 jan 2013, 19:26
av rid54
Koden P0032 anger fel i lambdasondens förvärmning. Detta kan vara en helt korrekt kod... dvs fel i värmen eller dess anslutning (kablar, kontakter). Sonden förvärms för att snabbare komma igång med att mäta på rätt sätt och kunna reglera bränslestyrningen.
Mvh
/RID
Re: V70N -02 går inte bra på låga varv + kupéfläktsproblem
Postat: mån 28 jan 2013, 21:01
av Foxperformance
okej, så då betyder de inte att det är lambdan det är fel på?
Re: V70N -02 går inte bra på låga varv + kupéfläktsproblem
Postat: mån 28 jan 2013, 22:09
av rid54
JO, lambdasondens förvärmning funkar inte, dvs fel i sonden eller kablaget som ger värmeströmmen...
Sonden kanske funkar utmärkt när den blivit varm av avgserna, men det fattar nog inte styrboxen...
Mvh
/RID
Re: V70N -02 går inte bra på låga varv + kupéfläktsproblem
Postat: mån 28 jan 2013, 22:18
av Foxperformance
Okej, tack för bra svar och snabba svar,
har du någon aning om varför kupéfläkten inte funkar? kan de påverkas att kombiistrumentet är kasst?
det går inte på någon hastighet alls och varken knapparna till klimatanläggningen eller rattarna till värmen eller fläktens hastighet lyser
Re: V70N -02 går inte bra på låga varv + kupéfläktsproblem
Postat: mån 28 jan 2013, 22:26
av rid54
Hehe, nu blev det lite besvärligt för mig... Elektroniken i nyare bilar är inte helt lätt att genomskåda. Det kan ju finnas volvospecifika felkoder att hämta ut ur systemet, som kan vara till hjälp, men det är ju inte alla kodläsare som fixar det. Rent generellt så är det väl fortarande säkringar och reläer som är mest misstänkta när det blir elfel... det verkar ju lite lurt när det inte finns belysning på vissa ställen och det låter säkring för mig. Kanske värt att kolla igen, kanske tillomed mäta upp dem om de har gått sönder utan att det syns så bra...
Mvh
/RID
Re: V70N -02 går inte bra på låga varv + kupéfläktsproblem
Postat: mån 28 jan 2013, 22:29
av Foxperformance
Säkringen är hel, provade en helt ny också, de hjälpte inte, har läst ut felkoder och de finns inga som leder till det. frågan är vilket relä det är då? för belysningen till stereons knappar och rattar funkar galant, stolsvärmen funkar inte heller, så det är ju alla knappar under stereons, likaså på växelspaken så lyser inte den lilla lampan som visar vilken växel man har i (automat) och lika så på W-läget ska de lysa om man har de i, det gör det inte heller