Sida 1 av 1

Hur byter man lampa i markbelysning & blinkers på V70n

Postat: mån 10 dec 2012, 14:24
av tr1dent
Hej Alla,

Vad är det för lampa i markbelysningen/blinkers i backspegeln och hur kommer jag åt dessa? Det gula i blinkersen måste bort och det vore trevligt med LED i markbelysningen.

Har försökt söka i forumet här men alla länkar jag hittar är gamla och död tyvärr

//Tobbe

Re: Hur byter man lampa i markbelysning & blinkers på V70n

Postat: mån 10 dec 2012, 18:34
av chrissoid
Tjena, jag bytte markbelysningen på min xc90. Du får "bryta" loss glaset från den yttre sidan, glaset sitter i små kulfästen som släpper, känns riktigt äckligt när det knakar och har sig men det går. Sen petar du in i ett hål med en skruvmejsel och släpper ett fäste till glaset under backspegeln så hoppar glaset ur. Då får du med dig sockeln också, kommer inte ihåg exakt hur jag gjorde med sockeln men jag köpte dessa lamporna:

http://www.teknikproffset.se/BIL/Bilsty ... mt-BA9.htm

Har för mig att jag fick pilla lite med sockeln, men det gick aldrig sönder och nu är den såld :P

Lycka till!

Re: Hur byter man lampa i markbelysning & blinkers på V70n

Postat: tis 11 dec 2012, 09:40
av tr1dent
chrissoid skrev:Tjena, jag bytte markbelysningen på min xc90. Du får "bryta" loss glaset från den yttre sidan, glaset sitter i små kulfästen som släpper, känns riktigt äckligt när det knakar och har sig men det går. Sen petar du in i ett hål med en skruvmejsel och släpper ett fäste till glaset under backspegeln så hoppar glaset ur. Då får du med dig sockeln också, kommer inte ihåg exakt hur jag gjorde med sockeln men jag köpte dessa lamporna:

http://www.teknikproffset.se/BIL/Bilsty ... mt-BA9.htm

Har för mig att jag fick pilla lite med sockeln, men det gick aldrig sönder och nu är den såld :P

Lycka till!
Tack :) ingen som vet vilken lampa det är i blinkersen?

/Tobbe