Sida 1 av 1

konstigt med värme

Postat: lör 08 dec 2012, 18:34
av Koblars
hejsan, har en v70 d5 2005 som värmen beter sig konstigt.
har jag satt den på timer med värmare så kommer värmen direkt, vatten temp ställer sig rätt upp.
startar jag den kall fast med direktstart parkeringsvärmare på så är där värme men om jag stänger av direkt start eller när jag kört en stund efter timern gått ut så försvinner värmen gradvis tills dess att jag sätter igång direktstart parkeringsvärmare igen.
fyllde på glykol för tre veckor sedan men såg att behållaren var tom, men borde inte bilen koka om det fattas vatten?
tacksam för svar om någon vet om det beror på någon glykol läcka som gör att det inte finns någon kupevärme fast vatten temp står klockrent upp och håller sig där

Re: konstigt med värme

Postat: sön 09 dec 2012, 11:25
av erbe
Har de kopplat bort autostart funktionen på värmaren...? Värmaren ska starta när den behövs automatiskt
Nålen ska alltid stå rakt upp på tempmätaren,du får köra på direktstart annars samma sak det :wink:

Re: konstigt med värme

Postat: sön 09 dec 2012, 11:30
av erbe
Såg att du har normalvärme på tempnålen fast ingen värme,då bör du kolla tidigare trådar om vad blandannat jag gjort med dränkbar pump samt kaustiksoda.
Kör du värmaren blir det säkert bättre cirkulation på vattnet samt något varmare....

http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... 19&t=88417