Sida 1 av 1

positionsljus bak

Postat: tor 20 sep 2012, 18:47
av honcho
efter 30min och blodiga fingrar så fick jag äntligen dit den rackarn tror jag... gamla glödlampan var kass men nya vill fanimej inte lysa heller.. frågan är kan det vara en säkring? utomordentligt korkad konstruktion måste jag säga. helt omöjligt att se om plastbiten träffar rätt.

någon som vet mätpunkterna på kontakten nedan som jag förmodar är till hela bakpanelen?

Re: positionsljus bak

Postat: tor 20 sep 2012, 18:50
av wissel
honcho skrev:efter 30min och blodiga fingrar så fick jag äntligen dit den rackarn tror jag... gamla glödlampan var kass men nya vill fanimej inte lysa heller.. frågan är kan det vara en säkring? utomordentligt korkad konstruktion måste jag säga. helt omöjligt att se om plastbiten träffar rätt.

någon som vet mätpunkterna på kontakten nedan som jag förmodar är till hela bakpanelen?
Undrar vad för sorts bil du har ?
När jag byter lampor bak så ställer jag bilen med baken mot solen alternativt ficklampa och tar bort
dom lätta lamporna så framträder dom andra mycket tydligare....

Re: positionsljus bak

Postat: tor 20 sep 2012, 18:59
av honcho
Hej, sorry V70 2001. men det är allt annat än enkelt att pilla dit plast sockeln. :D

Re: positionsljus bak

Postat: tor 20 sep 2012, 22:47
av Perc
Skrapa alla kontaktytor på lampsockeln och försök igen.

Re: positionsljus bak

Postat: fre 21 sep 2012, 06:55
av honcho
pinsamt men... jag öppna instruktionsboken idag och såg att det fanns en säkring för vänster sida (bak+fram posljus) och när jag kollade en extra ggn så ser jag att fram inte heller lyser. skall byta den så får vi se. :roll:

Re: positionsljus bak

Postat: fre 21 sep 2012, 07:50
av honcho
fasen det hjälpte inte heller.. kan dom sitta i serie? dvs bak o fram? jag har inte hunnit byta fram ännu.

Re: positionsljus bak

Postat: fre 21 sep 2012, 08:53
av wissel
Om du vill göra det enklare för dig så ta bort Högtalaren i Bakersta stolpen också
på den sidan du skall byta, får du in ljus så ser du lättare....mina fingrar o händer är inte små
direkt, jag väger 100 pannor och jag byter enkelt mina lampor, bytte faktiskt samtliga lampor på min
utan problem men som sagt det underlättar om du får in ljus bakifrån av sol eller motsv.

Re: positionsljus bak

Postat: fre 21 sep 2012, 13:40
av honcho
Hej. Problemet är nog inte att den inte gick att skruva fast. den är bytt men det lyser fort. inte. den där fram är oxo kass, kollat säkringen som var OK.
Skall byta lampan fram oxo o se om det hjälper.. har dock svårt att tro att det är seriekopplat men det återstår att se

Re: positionsljus bak

Postat: fre 21 sep 2012, 16:08
av Perc
Nej, seriekopplat är det absolut inte.

Testade du rengöra lamphållaren och eventuellt kontaktytorna i armaturen?

Re: positionsljus bak

Postat: tor 27 sep 2012, 11:06
av honcho
japp rengjort och testat sätta i den på 50 olika sätt. inget ljus.