Sida 1 av 2
V70 missljud framvagn (enligt mitt tycke)
Postat: ons 12 sep 2012, 19:17
av vassle
Köpte en Volvo V70 2.4 -02, jag besiktade den nyligen utan anmärkning, men när jag ska köra ut från parkeringen exempelvis eller krypkör överhuvudtaget ( dvs på låga varv) låter det som att jag kör på 4an i 15km/h dvs det skakar lite och låter som att något sitter löst, sen så fort jag kommer upp lite i varv och börjar köra iväg är problemet helt borta, nån idé?
Re: V70 missljud framvagn (enligt mitt tycke)
Postat: ons 12 sep 2012, 20:48
av sthlm
Låter som min gamle 850 där undre motorfästet var slut.
Re: V70 missljud framvagn (enligt mitt tycke)
Postat: ons 12 sep 2012, 21:27
av vassle
Vad kostar ett sånt, hur ser jag om det är det som är fel, svårt att byta själv?
Re: V70 missljud framvagn (enligt mitt tycke)
Postat: ons 12 sep 2012, 21:46
av sthlm
Det övre sitter mellan motor och torpedväggen och drabbas av sprickor..
Det undre sitter under motorn och framåt och även där är det gummit som spricker.
Gå in på någon reservdelsfirma på nätet och kika på delarna så att du vet vad du letar efter om du är osäker.
Inte svårt att byta det övre men det undre är lurigt då det sitter utsatt för fukt och vägsalt och bultarna kan gå av om man inte passar sig.
Re: V70 missljud framvagn (enligt mitt tycke)
Postat: ons 12 sep 2012, 22:04
av vassle
Okej, det borde ju nästan vara det för när jag står stilla och ska stänga av bilen så precis innan bilen dör så känner man hur motorn skakar till.
Re: V70 missljud framvagn (enligt mitt tycke)
Postat: ons 12 sep 2012, 22:18
av sthlm
Kostar inget att kika på dessa fästen även om det inte skulle vara felet.
Ser dom hela ut får du gå vidare med felsökningen.
Re: V70 missljud framvagn (enligt mitt tycke)
Postat: ons 12 sep 2012, 22:42
av vassle
Va ut o kikade lite på det övre iaf, och det var spricka i den, så fort jag vickade på stången ovanför som bussningen sitter ihop med så var det en tydlig spricka i den övre som sagt.
Re: V70 missljud framvagn (enligt mitt tycke)
Postat: tor 13 sep 2012, 09:33
av vassle
Måste jag byta hela fästet isf eller bara själva gummibussningen.
Re: V70 missljud framvagn (enligt mitt tycke)
Postat: lör 15 sep 2012, 15:36
av vassle
Bump
Re: V70 missljud framvagn (enligt mitt tycke)
Postat: sön 16 sep 2012, 02:18
av Perc
vassle skrev:Måste jag byta hela fästet isf eller bara själva gummibussningen.
Byt hela fästet. Det är mycket enklare att skruva bort och skruva dit hela klimpen än att pressa ur och i en motsträvig bussning utan ordentliga verktyg för det. Det finns en ny variant på fästet också med fyrkantig bussning. Det får du om du köper lemförder eller original, det är samma produkt.
Det undre fästet har säkert också passerat bäst före. Det är inte svårare att byta, bara lite jobbigare då man måste ligga och kräla under bilen. Man måste släppa ner plasten under motorn för att komm åt också, så det är fyra små skruvar till.