Sida 1 av 1

XC90 2,5T 2003

Postat: tor 16 aug 2012, 12:48
av era
Jag har ett problem som jag skulle vilja ha hjälp med.
Dimen slutade att fungera på min bil och efter diverse kontroller så fick jag rådet att byta dim, jag hittade ingen beg. utan fick köpa en helt ny och fick denna monterad på märkesverkstad men det var inte slut på problemet för det.
När jag tar bilen så fungerar dim men den lägger av efter några mil och det är inte efter någon bestämd sträcka utan ibland går det flera mil och ibland går det bara några kilometer, stannar jag bilen och låser så fungerar dim när jag startar igen.
Men efter att dim varit släckt så tänds så klart srs lampan.
När jag har kontrollerat felkoderna och släckt dessa och där efter kör en runda så dyker det upp nya felkoder som jag inte haft tidigare.
Är det någon som har varit ute för liknande problem och kan hjälpa mig med vad jag ska göra för att få rätt på bilen?

Tacksam för svar.

XC90 2,5T 2003

Postat: tor 16 aug 2012, 14:05
av Tungviktarn
Det är inte så att det är glapp i själva kontakten?

Re: XC90 2,5T 2003

Postat: tor 16 aug 2012, 22:49
av LOTEZ
Om det stämmer att du köpt en helt ny DIM och en verkstad gjort jobbet "vitt" så är det väl bara att åka in med den till dem?

Re: XC90 2,5T 2003

Postat: tis 21 aug 2012, 11:09
av era
LOTEZ skrev:Om det stämmer att du köpt en helt ny DIM och en verkstad gjort jobbet "vitt" så är det väl bara att åka in med den till dem?
Bytet och monteringen av min nya dim gjorde en mekaniker på deras mekarkväll.

Re: XC90 2,5T 2003

Postat: tis 21 aug 2012, 11:13
av era
Tungviktarn skrev:Det är inte så att det är glapp i själva kontakten?
Det kanske är så att du har rätt för när man funderar på hur felet uppträder så skulle det kanske kunna vara glappkontakt, men hur ska jag gå vidare för att hitta detta?