Sida 1 av 2

Elfel? V70 **LÖST**

Postat: tor 09 aug 2012, 20:31
av fisse
Har fått ett mysko elfel... Fick meddelande i displayen i dag om "kontrollera bromsljus" 2 minuter efter det blev det "baklucka öppen" kollade bakluckan när jag stannat och den var ordentligt stängd. Bromsljuset uppe på bakluckan lyser inte, kände på vänster gångjärn/plasten till bakluckan och det var väldigt varmt! Det högra var kallt. Vad kan detta vara? Brott på någon kabel? Och varför var gångjärnet så jäkla varmt? Har inte läst av felkoder, har inte den möjligheten själv...

V70
2,5T
2006

**LÖST**
Ja då var det fixat! Hittade 4 kablar som var helt av samt några som var på gång, kabelhärvan som går i vänster gångjärn var boven i dramat. Löste det med skarvhyllsor och eltejp. Frågan nu är ju hur man löser det permanent? Kan man köpa ny kabel? Eller duger det med lagningen som är gjord?

Tänkte bara fylla på med lite mer info, jag hade ju detta elfel för ett tag sedan och har nu märkt att mitt tanklock låser ordentligt igen! Även bakrutetorkaren går bättre och stannar inte lite då och då, jag trodde motorn var på upphällningen men det var visst kabelbrott som gjorde den seg och konstig. Kanske kan hjälpa någon som har liknade bekymmer med dessa delar? :)

Re: Elfel? V70

Postat: tor 09 aug 2012, 20:51
av bensinskalle
Ja rent spontant kanske man kan misstänka kortis?

Inte den blekaste om hur kabeldragningen ser ut men det kanske går att mäta resistansen någon stans och få det bekräftat eller inte?

Re: Elfel? V70

Postat: tor 09 aug 2012, 21:19
av Perc
Kabelbrott i gångjärnet, inte ovanligt.

Re: Elfel? V70

Postat: tor 09 aug 2012, 21:25
av fisse
bensinskalle skrev:Ja rent spontant kanske man kan misstänka kortis?

Inte den blekaste om hur kabeldragningen ser ut men det kanske går att mäta resistansen någon stans och få det bekräftat eller inte?
Ja man har ju läst om folk som har haft detta bekymmer med typ klämda kablar? Men tror att det var på äldre modeller? Dom ser ju väldigt skyddade ut... Man får väl riva ner inredning och se om det är fysisk skada på något? Elfel är så tråkiga... :)

Re: Elfel? V70

Postat: fre 10 aug 2012, 11:02
av fisse
Nu har jag inte kollat så noga, men vad är det för lampor till bromsljuset i bagageluckan? Kan man byta det själv? Måste ju vara belysningen eller kabelbrott?

Elfel? V70

Postat: fre 10 aug 2012, 11:42
av Tungviktarn
Känns ju lite märkligt att det skulle bli varmgång, men iof vet jag inte om canbusen är säkrad. Mitt tips gör bilen strömlös direkt och lokalisera problemet för annars finns risk för att ev REM går sönder = dyrt

Re: Elfel? V70

Postat: fre 10 aug 2012, 15:29
av fisse
Tungviktarn skrev:Känns ju lite märkligt att det skulle bli varmgång, men iof vet jag inte om canbusen är säkrad. Mitt tips gör bilen strömlös direkt och lokalisera problemet för annars finns risk för att ev REM går sönder = dyrt
Tack för tipset! Ska riva ner o kolla i dag eller i morgon. Ringde Volvo o frågade om bromsljuset i bakluckan, det finns inga lösa lampor till ljuset utan man måste köpa hela "lyktan" 702:- Hahaha ja det var en dyr lampa! :)

Re: Elfel? V70

Postat: fre 10 aug 2012, 16:12
av Perc
Bromsljuset i bakrutan är ju LED, det finns inga lampor att byta. Det är inget som normalt går sönder under bilens livstid. 702 kr låter fullt normalt för en sån del.

Re: Elfel? V70

Postat: fre 10 aug 2012, 19:55
av mbc
Jag har ett bromsljus över om du vill köpa det, pm:a isåfall.
Men jag skulle tro att det är kabelbrott som redan nämnts här och då behöver du inte bromsljuset.

Re: Elfel? V70

Postat: fre 10 aug 2012, 22:39
av andy78
Börja med att kolla kablaget efterbrott då det är varmt i gångjärnet.