Sida 1 av 1

Klonkande ljud fram.

Postat: mån 30 jul 2012, 19:23
av ArchAngel
Jag behöver hjälp.. Har ett Klonkande ljud i vänster framhjul. Har bytt stabilisatorstag, fjädersäte, fjäderbenslager, kollat alla bussningar och hjullager. Fick ett tips om att det kunde vara styrväxeln som glappar, men hjulen reagerar direkt på minsta rattrörelse. Ljudet kommer när ja kör i typ hålor och andra "hårda" gupp, men inte i dom mer mjuka guppen . Någon som har nån idé?

Re: Klonkande ljud fram.

Postat: mån 30 jul 2012, 19:27
av mena
Kolla upp motorkuddsfästen. Jag hade liknande klonkande ljud framtill och jag bytte 2 motorkuddsfästen övre och något annat.

Sv: Klonkande ljud fram.

Postat: tis 07 aug 2012, 21:23
av ArchAngel
Verkar som att det är något som är löst inne i stötdämparen. Vet inte vad, men Volvokillen ja prata med tyckte att det verkade så. Rekommenderade att byta fjäderben.

Re: Klonkande ljud fram.

Postat: ons 08 aug 2012, 11:46
av PerLa
jag har haft samma klonkande på både hö som vä till och från.
Bytt led efter stag efter led, men klonkandet återkommer eller är kvar.
Jag har gett upp att leta fel.
Så om inte det blir anmärkningar vid besiktning så rekommenderar jag att bara ignorera detta för du kan hålla på och leta och byta till dödagar, kanske du lyckas men snart är det ngn annan led eller stag som börjar.
Volvos framvagnar verkar inte riktigt hålla måttet och det klonkar här och där till och från.
Så om det inte märks på ojämn slitning på däck eller besiktnings 2:or, så låt det bara vara är mitt bästa tips.

Re: Klonkande ljud fram.

Postat: tor 09 aug 2012, 11:16
av mollan
Hej !

Kanske en dum fråga, men har du kollat så att inte "typ gummislangen" lossnat som skall sitta på framfjäderns nedersta varv. Den sitter mellan fjädern och fjädersätet och förhindrar diverse klonkande.

På min V70 2,5T så hade jag liknande problem och mina gummibitar var försvunna/trasiga. Jag köpte två nya på volvo och satte dit dom och vips så var det problemet ur världen iallafall

//Mollan

Sv: Klonkande ljud fram.

Postat: tor 09 aug 2012, 12:25
av ArchAngel
Jo det har ja kollat. Var inget fel vad ja kunde se.