Sida 1 av 1

Volvo S60 2.4t -02 handbromsproblem

Postat: mån 07 maj 2012, 12:34
av VBNicke
Hej har bekymmer med handbromsen på min Volvo S60 2.4t 2002. Handbromsen kärvar på vänstersidan och det låter när jag kör bilen. Detta ljud uppkom efter att jag bytte handbromsbelägg och bromskivar i bak. Kan det vara vajern på vänstersidan som kärvar och behöver bytas?

Re: Volvo S60 2.4t -02 handbromsproblem

Postat: mån 07 maj 2012, 13:47
av Provocative
I vilket knäpp på handbromsen börjar bromsen låsa? Bilen bör vara olåst på de två första. Är det så så behöver du inte oroa dig än. Skulle helt enkelt tro att de nya backarna behöver nötas in lite. Bromsdelar brukar behava mellan 25-50 mil innan de funkar optimalt.
Att wiren skulle börja kärva i samband med byte kan jag inte se någon logik i.

Re: Volvo S60 2.4t -02 handbromsproblem

Postat: mån 07 maj 2012, 18:19
av Vojje
VBNicke skrev:Handbromsen kärvar på vänstersidan och det låter när jag kör bilen. Detta ljud uppkom efter att jag bytte handbromsbelägg och bromskivar i bak.
Hur vet du att det är park.bromsen som är problemet?
Ofta är det glidpinnarna som kärvar.
Bänd på utsidan av oket.

Re: Volvo S60 2.4t -02 handbromsproblem

Postat: tis 08 maj 2012, 12:42
av VBNicke
Har hittat felet nu, det var den y-formade pinnen på andra sidan av expandern som fått lite stryk när jag slog loss gamla skivan. Detta ledde till att beläggen låg löst inne i trumman. Nu fungerar bromsen bekymmersfritt.