Sida 1 av 1

Byta drivknut

Postat: mån 19 mar 2012, 21:45
av simonrisen
Hej,

Har sökt lite här och på Google, men hittar inte riktigt något som gör mig nöjd. Det jag ska göra är att byta en drivknutsdamask (yttre) på en V70 - 01a.

Är det mer att göra än att ta lös centrumbult, bromsok, skiva och nav, sedan ta lös låsring, och sedan har man knuten i handen efter lite våld?
När den väl är lös, hur rengör man bäst? Räcker det att peta ut gammalt fett, och lägga i nytt, eller ska man använda något medel?

//Simon

Re: Byta drivknut

Postat: tor 22 mar 2012, 22:31
av Hasse53
Det finns en mängd trådar som beskriver detta arbete, använd sökfunktionen. Det är en fördel om man har tillgång till en Haynes manual, låna på bibban eller köp. Tänk på att inre knut inte gillar att utsättas för drag, då kan den dela sig och är ett h-e att få ihop. Jag har gjort jobbet några gånger och jobbigast var när drivaxeln var limmad inne i hjullagret. Då plockade jag ut hela fjäderbenet inklusive drivaxel och använde en gammal bromstrummeavdragare för att driva ut drivaxeln ur hjullagret. När du köper en ny damask-sats, se till att den även innehåller låsring.
Lycka till/Hasse

Re: Byta drivknut

Postat: fre 23 mar 2012, 17:40
av klacken
Finns ju också töjbara som man drar över drivknuten som fungerar bra,finns också såna som man limmar ihop och då behöver man ju inte demontera något alls men vet inte hur bra dom är.