Sida 1 av 3
Har kvalitén på Volvos bilar sjunkit dramatiskt sedan tiden
Postat: ons 29 feb 2012, 12:01
av mwgw
Har kört Volvo i 20 år & tycker mig se en kvalitetsförsämring. Med start under Ford ägandet & samarbetet med Opel. Främst gällande elektroniken, & elektriska komponenter. Saker som elektroniskt gasspjäll, luftflödesmätare, motor till lås av tanklucka, ljuslyktspolar pump, back sensor givare & styrenhet. Där till dessa förbannade spindelleder.
Detta samtidigt som man vill ligga i premiumsegmentet & prissätter bilar, komponenter, service & reservdelar därefter.
Detta drabbar bara ägarna med ständiga reparationer till hutlösa priser. Är det därför så många köper felkodsläsare, för att man ständigt möts av en varningslampa om att något är fel när man startar bilen?
Kanske dags att köpa Tyskt eller Japanskt?
Man intervjuade Sören Gyll tidigare Volvo VD & frågade varför han körde BMW & han anförde just dessa skäl.
Re: Har kvalitén på Volvos bilar sjunkit dramatiskt sedan tiden
Postat: ons 29 feb 2012, 12:25
av monza
Jag tror att skälet är att kvaliten faktiskt är "tillräckligt" hög för Volvocars. En Volvo-ägare verkar ju tro att dennes bil är en produkt, skänkt till mänskligheten av Gud fader allsmäktige i hans nåd över människosläktet.
Varför ska Volvocars höja kvaliten på framvagnsdelar, bromsslangar, bromsklossar till handbromsen, luftmassemätare, spjällhus mm mm, när kunderna så glatt köper och byter delar i part och minut utan att knota?
Mvh
Re: Har kvalitén på Volvos bilar sjunkit dramatiskt sedan tiden
Postat: ons 29 feb 2012, 12:27
av rd350
Bilarna är hur trevliga som hellst att köra, kvaliten har däremot tveklöst blivit sämre! Har skruvat mycket Volvo sedan 89, både på märkesverkstad och allbilsverkstad. Anser att det var på topp ca -98. V70 s60 osv. fram till 07 också helt ok men sen är det lite sämre....
Re: Har kvalitén på Volvos bilar sjunkit dramatiskt sedan tiden
Postat: ons 29 feb 2012, 12:39
av qwerty
Har haft en v70II my09 i ca 2 månader.
Volvo var ständigt stigande vad gäller kvalitetskänslan tills denna modell, ger mer vibbar till fords plastiga kvalitetskänsla a´la 90 tal. Priserna går uppåt men inget mer, kommer köra denna bil några år och när det är dags för byte igen så hoppas jag att volvo återkommit, ingen omklädd amerikansk fordskräp. Har de inte blivit bättre igen så blir det annat märke, ska man betala premiumpriser på delar och service samt bil, då ska det iaf kännas åt det hållet.
För de priser som volvo betingar nya kan man istället kika på subaru.
Förra modellen v70N kändes som en solid bil i sin sammansättning. Hade sina brister men på det hela en bättre bil.
Detta har jag även framfört till volvo personvagnar via mail, så även källan får ta del och kanske tar till sig inför kommande modeller. så alla som tycker det går åt fel håll bör skicka mail med sina reflektioner, annars kommer inget bli bättre.
Re: Har kvalitén på Volvos bilar sjunkit dramatiskt sedan tiden
Postat: ons 29 feb 2012, 12:59
av StringerBell
Kvalitetsförsämringen gäller nog generellt för bilar. Tänk på problemen Mercedes har haft, t.ex. BIlarna blir allt mer sofistikerade med all tänkbar elektronik. Sedan är den subjektiva kvalitetsupplevelsen en annan sak: det spelar ju ingen roll vilket tjoff-ljud det är dörrarna och känsla det är i reglagen, om inte funktionaliteten lever upp till förväntningarna.
Re: Har kvalitén på Volvos bilar sjunkit dramatiskt sedan tiden
Postat: ons 29 feb 2012, 13:28
av klimpan
är mest missnöjd av allt skrammel och sånt. nån annan som har haft det problemet med s80 eller nån annan volvo modell?
Re: Har kvalitén på Volvos bilar sjunkit dramatiskt sedan tiden
Postat: ons 29 feb 2012, 14:29
av Funk
& samarbetet med Opel
?? ?:-/
/Thomas
Re: Har kvalitén på Volvos bilar sjunkit dramatiskt sedan tiden
Postat: ons 29 feb 2012, 16:05
av llesrof
Vi skall nog också skilja på europeiska Ford och amerikanska Ford. Volvo hade väl inte så mycket ned amerikanska Ford att göra? Jag åker hellre kollektivt än har en europeisk Ford. Många anser att P2-modellerna är de Volvo som håller ihop bäst. Andra anser att första 70-serien höll bäst. Helt klart är att ingen av dessa modeller går att laga med en slägga, som på gamla äckliga 1-, 2-, 7- och 9-modeller. Visst, jag har haft mer problem med min XC70 under de tvåmoch ett halvt år jag haft den än vad jag hade under de fem och ett halvt år jag hade en S70, men jag har inga andra likvärdiga bilar att jämföra med. Jag vet inte hur mycket problem jag haft med motsvarande Audi, Honda eller vad sjutton som helst. Min bil har rullat drygt 13000 mil och inget i hjulupphängningen har behövt bytas ut. Jag har inte heller behövt byta hjullager eller nått annat som man ofta läser om.
Re: Har kvalitén på Volvos bilar sjunkit dramatiskt sedan tiden
Postat: ons 29 feb 2012, 16:36
av mwgw
Funk skrev:& samarbetet med Opel
?? ?:-/
/Thomas
Blev lite fel där, glöm Opel, Tyska Ford & i viss mån även Mitsubishi ska det vara.
Re: Har kvalitén på Volvos bilar sjunkit dramatiskt sedan tiden
Postat: ons 29 feb 2012, 17:14
av mwgw
Min erfarenhet/teori är att man under senare år medvetet valt billigare & sämre delar för att pressa produktionskostnaden & öka vinsten. Sen blir det en dubbelvinst när säg det elektroniska spjälhuset går sönder på löpande band & man har monopol ( hade det fram till nyligen) på reservdelen & där med tvingar kunden att byta en undermålig del mot en annan bättre för hutlösa pengar.
Detta var bara ett exempel, kanske inte det bästa då jag vet att Volvo bytte gasspjäll gratis enl. sk Goodwill under en begränsad tid, vilken jag givetvis missade med ett år & fick ett kostnadsförslag på 7-10 000kr för bytet. Jag löste det dock på annat, sätt men det jag vill säga är att för den vanlige kunden hade Volvos pris varit enda alternativet.
Bränslepumpen har jag bytt på alla mina senare bilar. Luftflödesmätaren/givaren lika så (en reparation man tog 5 000kr för då man var tvungen att byta hela huset, vilket vet jag inte). Jag är ingen mekaniker utan skriver bara om mina upplevelser. Sedan tillkommer alla givare & sensorer som glappat eller gått sönder de genererar alltid en felsökning á 1500kr.+ reservdel & arbetskostnad. Nu måste jag i rättvisans namn säga att detta inte är unikt för Volvo & att andra märken är felfria. Men mina tidigare Volvo bilar var kanske inga under i komfort & elegans men de krånglade inte utan rullade på år efter år.
Suck.
Även jag har sneglat på Subaru alt. VW Passat.