Sida 1 av 1

ECM-261A

Postat: tis 28 feb 2012, 12:22
av Breaker
Bilen gäller en V70N-00 2.4T som jag får felkod ECM-261A även efter flera raderingar. Problemet med bilen är att den känns slö och drar man på så tvekar den vid varje växling innan turbon kommer.Tycker den luktar lite bensin när man startar den. Emissioner service erfodras har även också dykt upp nån gång.
Felkoden betyder detta:
ECM-261A Adaptiv lambdareglering
ECM-261A Adaptiv lambdareglering. Undre gräns.
ECM-261A Adaptiv lambdareglering. Övre gräns.
ECM-261A Bränsletrycksystem
ECM-261A Bränsletrycksystem. Felaktig signal
ECM-261A Bränsletrycksystem. För hög signal
ECM-261A Bränsletrycksystem. För låg signal

Efter ha sökt och läst en massa så verkar det tyda på kass LMM men undrar vad ni tror?
Jag har en PPC men även en Elm327 BT och Torque till luren, där man kan kolla lite live data.Jag har kollat lite värde på Maf och den visar ca 4.5g/s på tomgång.
Är det någon som vet om det går att kolla LMM med detta program och vad värdena ska ligga på?

Re: ECM-261A

Postat: tor 01 mar 2012, 08:26
av mikeyman35
Kollade lite snabbt i Vida. Har du kollat de lätta sakerna först? Tjuvluft på insugssidan . Eller läckage avgassystemet.

Re: ECM-261A

Postat: tor 01 mar 2012, 13:35
av Breaker
Jag har sprayat med startgas på slangarna men inte hittat nåt, avgasröret har jag inte kollat men kan inte höra att det läcker.

Re: ECM-261A

Postat: lör 03 mar 2012, 15:50
av mikeyman35
Prova att mäta lite på LMM. Som jag fattar detta på Vadis kan du mäta följande:
Vid tändning på och lmm:s kontaktstycke inkopplat skall spänningen på luftmassmätaren#2 vara ca 12v , luftmassmätaren #3 vara jord och luftmassmätaren #5,signalledningen, vara ca 1 volt.

Re: ECM-261A

Postat: ons 24 sep 2014, 15:57
av tdk
Lyfter en jättegammal tråd... Hittade du något fel på bilen.. Min har samma symptom och felkoder...

Re: ECM-261A

Postat: fre 22 maj 2015, 18:10
av Breaker
Tråden är gammal men har först nu ordnat felet.Köpte en luftmassemätare på skruvat bilen blev piggare men ECM-261A kom tillbaka, bytte lambdasond men inte det heller. Tappade sugen på det tills för någon vecka sedan så köpte jag en Bosch luftmassemätare på mekonomen och ECM-261A har försvunnit :D